Chrápání je nepříjemný problém. Až 85 procent populace trpí takzvaným jednoduchým chrápáním, a to bez rozdílu muži i ženy. Jde o občasné vydávání hrdelních zvuků v poloze na zádech, které se čas od času objeví u každého. Nejčastějšími příčinami jsou rýma, alergie či suchý vzduch v místnosti. Další skupinou jsou lidé, které sužuje takzvané habituální chrápání, čili primárně, při kterém člověk chrápe každou noc a v jakékoliv poloze. Dochází k němu, když uvolněné struktury v hrdle začnou vibrovat a vytvářet zvuk. Chrápání je považováno za poruchu spánku, přičemž jeho těžká forma může mít závažné zdravotní či společenské důsledky.
Pokud patříte k lidem, kteří trpí chrápáním, měli byste provést nezbytné kroky k jeho odstranění. Nezapomínejte totiž na to, že nejen vy, ale i váš partner potřebuje kvalitní spánek. Během chrápání nespíte klidně ani si neodpočinete. Na trhu existuje velké množství výrobků, které slibují jeho odstranění, ale většina z nich není účinná. Určitě si pamatujete reklamy na polštáře, které slibovaly, že vaše polovička více nebude během noci nechtěně chrápat a budit vaše sny. Speciální polštáře, které výrobci deklarovali jako polštáře proti chrápání, se ukázaly jako nefunkční a zákazníci si stěžovali. Proto je lepší, zaměřit se na polštáře, které dělají oporu krční páteři.
Neexistuje žádný zázračný lék, který by dokázal chrápání úplně odstranit, avšak změna návyků při způsobu spánku může výrazně pomoci. Existují polštáře, které mají opravdu vliv na chrápání. Žádné kouzelné výrobky slibující nesplnitelné však za tím nehledejte. Jde o běžný výrobek, který najdete v obchodech, ale důležité je, zda má správnou velikost a tvar, který sedne právě vám. Tak jak to automaticky děláme v případě matrace i polštář by si měl člověk vyzkoušet. Je totiž stejně důležitý jako správná matrace. Celou noc podpírá naši krční páteř, což může mít při nesprávné poloze těla neblahé důsledky nejen na spánek, ale i celkové zdraví. V posteli trávíme třetinu svého života a přibližně třetinu dne. Pokud bychom spali na špatném polštáři, dříve či později bychom pocítili následky, k nimž patří zejména bolest krční páteře. Pokud si však vybereme správnou velikost a tvar opory hlavy, může mít výrazný vliv nejen na kvalitu spánku jako takového, ale i na nepříjemné chrápání. Dalším důležitým faktorem je rošt. Při chrápání určitě pomáhá polohovací rošt pod hlavou. Když člověk umí spát ve zvednuté poloze, významně to snižuje intenzitu chrápání, avšak zcela ho neodstraní.
Koupit nebo vyrobit si můžete také polštáře, naplněné různými směsi bylinek proti chrápání. Nejčastěji jde o směs mateřídoušky, lipového květu a černého bezu. Složení má uvolňovat dýchací cesty a přispívat k plnohodnotnému spánku. Efekt se nedostaví, pokud máte hlavu ve špatné poloze, budete chrápat i nadále. Voňavý polštářek vám ale zpříjemní usínání.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.