Pokud znáte ve svém okolí člověka, který se aktivně věnuje cvičení a člověka, který prosedí celý den kromě nezbytných činností, porovnejte je. Určitě si všimnete, že ten první jakoby zářil, vyzařuje z něj zdraví, pohoda. Ten druhý bude mít pravděpodobně schlíplé povislé svaly (nemusí být obézní, ale na těle je to i tak znát ), jeho pleť bude matná, oči bez jasu. Toto jsou samozřejmě poněkud extrémně srovnání, ale v podstatě je to tak. Náš zevnějšek totiž odráží i vnitřek. Už Hippokrates řekl:"Odpočívat je zanedbávat a zanedbávat je chátrat!"
Je to chůze? Ovšem, chůze je vynikající, ale měla by trvat minimálně 20 minut denně. Je to vynikající způsob udržení nohou, boků a srdce ve formě. Samozřejmě, měla by být rychlejší, ne procházkový krok. Můžete ji praktikovat i cestou do práce a zpět, pokud je to přiměřená vzdálenost. Největší svaly celého těla jsou na nohou a touží po cvičení, jsou na to předurčeny. Ale samotná chůze jako pohyb pro celé tělo nestačí. Při chůzi se procvičují nohy a boky, ale břicho, hrudník, ruce a záda odpočívají. Proto se také stává, že lidé, kteří se věnují čistě chůzi, navzdory pohybu mohou trpět bolestmi zad, protože pracují pouze spodní zádové svaly.
Každý sval je pomocníkem srdce, pomáhá mu totiž pumpovat krev. Když se sval kontrahuje, vytlačuje krev směrem k srdci. Když relaxuje, umožňuje, aby se naplnil krví přesně tak jako srdce. Silné zdravé svaly přebírají zátěž vašeho srdce. Říká se: Silné svaly - silné srdce, slabé svaly - slabé srdce.
Sedavý styl způsobuje úbytek svalů. Je to nemoc, nazývaná sarkopenie , nebo ztráta svalové tkáně. První tkání, které se stárnutím ztrácí, je svalová hmota. Úbytek se začíná brzy, už po dvacítce.
protože svaly jejich nohou nejsou dostatečně silné na to, aby je unesly. Horko těžko přesouvají svá těla jako mrtvou hmotu, protože jim nezůstaly žádné svaly na práci. Není však nutné dostat se do takového stadia. Není pravdivé tvrzení, že stáří je znak fyzického úpadku. Samozřejmě, tělo stárne, ať cvičíme nebo ne. Ale udržováním svalové hmoty udržujeme i naše tělo v pojízdném stavu. Porovnejme si staré lidi v Americe a lidi v asijských státech a Indii, dokonce i ve většině evropských států. Podle výzkumů každý druhý Američan má fyzický předpoklad, že se v pozdějším věku nebude schopen sám o sebe postarat a bude potřebovat pečovatelskou službu. Na druhé straně, Asijci, Indové a většina Evropanů - zde jsou starší lidé vitální a aktivní. Mnozí jsou pevní a svalnatí jako zamlada.
Nechápou, že mají bolesti, protože necvičí. Bolesti a potíže, které přicházejí s věkem, často označujeme za stárnutí, ale je to v podstatě upozorňování organismu, že něco není je v pořádku, že jsme oslabení. Místo posilování svalů polykáme různé přípravky a tabletky proti bolesti. Řešíme důsledek a neodstraňujeme příčinu ..
a proto je třeba začít pomalu a postupně přidávat zátěž, jinak nás silně namožené svaly mohou odradit. Namožené svaly jsou přitom pouze prvotní protest svalů, protože zažívají něco nevídaného – POHYB! Svaly si však s potěšením na zátěž zvyknou a odměnou nám bude pěkné a zdravé tělo.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.