V poslední době stále více lidí experimentuje s myšlenkou detoxikace - a to zejména na jaře či na podzim. Třídenní detoxikace pomocí zeleninových či ovocných šťáv, experimenty s půstem, případně tzv. raw (surovou) stravou. Ačkoliv tyto postupy mají v mnoha případech pozitivní vliv na organismus (očistí se tělo od toxinů, zvýší úroveň energie, odstraní únava, klesne váha ...), ne pro každého jsou na pravidelné bázi vhodné. Zejména, pokud máte poruchy trávení, za sebou mnoho experimentů s dietami či negativní postoj k detoxikaci jako takové. Ale ani v tomto případě se nemusíte vzdávat všech pozitivních účinků očisty organismu. Je však možné jej dosáhnout přirozenější cestou. Zde je několik nápadů, jak detoxikovat tělo - bez půstu, odšťavňování, omezování či drahých detoxikačních přípravků.
Detoxikace těla nemusí nutně znamenat přísné omezení ve stravě. Správným výběrem potravin, které jsou v přirozeném stavu (ne rafinované, bez chemické úpravy či konzervace) dáváme šanci tělu, aby stravu přirozeně strávilo, a zároveň ho nezatěžujeme zbytečnými toxiny navíc. Dáváme tím prostor pro přirozenou detoxikaci v těle. Vybírejme si čerstvé sezónní ovoce a zeleninu, celozrnné / grahamové pečivo, nerafinovaný cukr či med, maso z lokálních farem, ryby z volného lovu, vejce z volného chovu, luštěniny, zrna, potraviny konzervované přirozeným způsobem (sterilizací, sušením, zmrazením ... ). A naopak, vyhněme se v jídle v maximální možné míře konzervačním látkám, emulgátorům, syntetickým barvivům či zbytkům léčiv (v živočišných produktech).
Přes den je nejlepší pít obyčejnou filtrovanou vodu z vodovodu, doplněnou ovocným, bylinkovým v rozumé míře i zeleným čajem. Ráno je výborná sklenice vlažné vody, do které jsme vytlačili polovinu citronu. Citron je alkalizátor a má harmonizující efekt při překyselení organismu, ke kterému dochází u mnoha lidí celkem pravidelně (to má za následek zvýšení rizika přemnožení bakterií či virů v těle). Kromě toho se tím promyje celý zažívací systém a nastartuje trávení, které při správné funkci (zejména tlustého střeva) přispívá k odstraňování toxinů z těla. Množství vypité vody za den má ještě jeden důležitý efekt - udržuje v chodu naše ledviny. Ty jsou jedním z hlavních detoxikačních orgánů v našem těle, protože odstraňují z krve odpadní látky metabolismu. Kromě toho zavodněním těla zvýšíme v těle energii, zmírníme únavu, zlepšíme trávení, a snížíme chuť na "mlsání" (většinou nepříliš zdravých jídel).
Při intenzivním pohybu dochází k pocení - a s ním k odvádění toxinů skrz póry kůže. Proto je dobré si vybrat alespoň jednu aktivitu týdně, při které se pořádně zapotíme, zbavíme tělo nečistot a zároveň povzbudíme oběh krve v těle. Z jógy jsou pro tento účel výborné powerjóga, Aštanga jóga nebo hot jóga, ale jakákoli aerobní aktivita udělá své. Jinou kategorií je pohyb, při kterém se sice nezpotíte, ale cíleně podpoříme tzv. meridiány (energetické dráhy) některého z vnitřních orgánů. Pro detoxikaci jsou nejdůležitější dráhy jater a ledvin, na které existuje série sestav cviků, aktivujících body podél daného meridiánu.
Dostatek spánku a především dostatek kvalitního spánku, je klíčový pro zdravé tělo. Detoxikační lázně s epsomskou solí a levandulí nebo večerní čaje ze směsi třezalky, levandule a meduňky nám pomohou uklidnit se před odchodem ke spánku. Není nic špatného na tom, pokud si dá někdo špunty do uší nebo použije na oči relaxační polštářek - jemný tlak pomáhá uvolnit napětí z očí, kterého si častokrát nejsme vědomi, a rychleji tak "vypnou". Během kvalitního a dostatečně dlouhého spánku (podobně jako při hluboké relaxaci ) dochází k velmi důležité regeneraci na úrovni autonomního nervového systému. Aktivuje se parasympatikus, získává se energie na trávení, a do těla se uvolňují serotonin (hormon štěstí) a růstový hormon, který odpovídá za buněčnou obnovu. Je vyloženým hazardem potřebu dobrého spánku podceňovat.
Pohyb nemusí být pouze o posilovně, kole, běhu nebo intenzivním kardio-tréninku. Někdy naše tělo potřebuje jiný pohyb - takový, který dobije baterky přirozeným způsobem a bez vyčerpání. Procházka v přírodě, v parku a objevování sezónních darů přírody je příjemná, klidná a navíc zdraví posilující aktivita. Dejme si do pořádku psychiku procházkou v přírodě, zároveň tím umožníme tělesným procesům probíhat v těle normálně a zdravě.
Když jsme ve stresu, tělo přejde do jakéhosi "bojového" režimu - aktivuje se sympatikus, který připravuje tělo na zátěž, do těla se vylučuje adrenalin a kortizol. To zároveň znamená, že všechny "nedůležité" funkce v těle jako imunitní systém, detoxikace či trávení jdou stranou, aby se tělo mohlo v daném okamžiku plně věnovat boji se stresory. Cvičení jógy, pilates, pravidelná relaxace či meditace jsou všechno aktivity, které snižují stres i úroveň napětí v těle. jakýkoliv pravidelný pohyb či sport však také udělají své. Hýbejme se, tancujme, setkávejme se s pozitivně naladěnými přáteli, podívejme se na dobrou komedii a zkrátka si dopřejme důvody ke smíchu a dobré náladě. Tím pomůžeme mozku znovu nabýt svou biochemickou rovnováhu a tělu začít se zbavovat přebytečných nečistot.
Je to jeden ze základních principů ajurvédy, sesterské disciplíny jógy a vědy o dlouhém životě. Pokud tělo neustále metabolizuje jídlo, nedáváme mu šanci využít energii na jiné tělesné procesy včetně detoxikace, očisty a obnovy. Tři hlavní jídla dokáže tělo bez velké zátěže dokonale strávit. A zároveň mu dovolíme, aby v játrech a tlustém střevě probíhaly detoxikační a samoozdravné procesy v normálním tělesném tempu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.