Není jasné, proč na stres reagujeme pocením. Známé však je, že právě v podpaží se nacházejí apokrinní, pachové, potní žlázy. Pot z nich se kromě vody skládá i z bílkovin a tuků, které milují bakterie. Právě rozklad těchto látek tak zapáchá. Pokud se to dá, stresovým situacím se vyhněte. Pomůže i celkové zklidnění, dýchání zhluboka a další antistresové postupy.
Už po pár drincích se váš tělesný odér mění. Tělo se totiž alkoholu snaží zbavit co nejdříve, a jak jinak než přes kůži. Většina samozřejmě vyplave v moči, pokud však vypijete více než zvládnou játra, alkohol se bude odpařovat z úst i potu - a to i příští den. Tělu pomůže, pokud mu nálož promile zředíte čistou vodou.
Před pracovní poradou ani důležitým rande si raději nedávejte steak či kari rizoto. I několik hodin po jejich zkonzumování bude při trávení tělo uvolňovat plyn s obsahem síry. Látky z koření jsou rozpustné v tucích, uloží se vám do těla a následně odtud putují do slin i potu. Takovým jídlům se při zvýšeném pocení raději vyhněte. Nebo alespoň vypijte větší množství vody.
Zkusili jste nejíst sacharidy? Sice shodíte, ale při rychlejším spalování tuků tělo začne produkovat chemikálie, které bude cítit neobvyklým zápachem. Můžete vonět jako meruňky, obilí, ale i jako acetonový odlakovač - závisí to na vaší vlastní chemii. Buďte klidní, pokud s dietou přestanete, zápach ustane.
V jedné studii, která proběhla v našem státě se ukázalo, že "červení" masožravci páchnou více než vegetariáni. Samozřejmě to neplatí, pokud máte pestrou stravu. Pouze, pokud to s tmavým masem příliš přeháníte a nepijete k němu dostatek vody.
Kromě podpaží jsou pachové potní žlázy i kolem bradavek. Pokud nosíte oblíbenou podprsenku stále dokola, dovedete si představit, co se stane. Neprodyšné košíčky uvězní pot v podprsence, v horším případě si takto vyděláte na plísně. Spodní (i to vrchní) prádlo měňte každý den a důkladně je vyperte.
Zjistilo se, že v těhotenství se zvyšuje přívod krve nejen do vagíny ale i do podpaží. I proto těhotné ženy začínají výrazně jinak vonět. Další hormonální šok vaše tělo musí zvládat v menopauze - návaly pocení jsou chronicky známé. Zjistěte u svého lékaře, jak vaše příznaky dokáže zmírnit.
Také mnoho léků může mít nežádoucí účinky - nadměrné a zapáchající pocení. Poraďte se se svým lékařem o výměně léku.
Za nadměrným pocením může být i obezita, nemocná štítná žláza, cukrovka, virové, bakteriální či neurologické onemocnění.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.