Vyznavači koupání v ledové vodě neznají angínu, chřipku. Mají posílenou imunitu a jsou zdravější a odolnější. Začátečníci by se měli začít připravovat doma, protože každý organismus je individuální a na chlad reaguje různě. Přivykání na změny teploty bez ohrožení zdraví zvyšuje pohotovost krevních cév a to vede k ochraně před infekcemi z nachlazení. Tuto formu otužování volí lidé právě kvůli častým nemocem. Samozřejmě, že otužování nás nezbaví nemocí úplně, ale průběh onemocnění nebývá až tak dramatický.
1. Ranní studená sprcha - představuje jednoduchou, ale vysoce efektivní formu. Začínejte teplou sprchou a sprchování studenou ukončujte v časovém intervalu 3 až 4 minuty v létě a 1 až 2 minuty v zimě. Sprchování začněte od dolních končetin a postupně přejděte na celé tělo směrem nahoru.
2. Nepřetápějte byt - totéž platí pro všechny prostory, ve kterých se nacházíte - pracoviště, auto.
3. Spěte při teplotě do 18 stupňů Celsia - při otevřeném okně spěte až do podzimu. Během zimy pravidelně větrejte.
4. Choďte pravidelně do sauny.
5. Ledové koupání - patří mezi nejvyšší formy otužování.
Saunování, sprchování, sportování v přírodě - tyto formy patří pod rekreační otužování. Sportovní otužování je plavání ve studené vodě pod 10 ° C za každého počasí. Otužovat se může každý zdravý člověk po zdravotní prohlídce, nebo na doporučení lékaře. Plavat ve studené vodě může každý zdravý člověk nad 17 let. Výjimky udělují tělovýchovných lékaři. Po čtyřicítce se začíná s plaváním po důkladné lékařské prohlídce a se souhlasem lékaře.
Každý sportovec by měl znát své tělo, schopnosti a momentálně dispozice. Není třeba přeceňovat své síly a podceňovat aktuální zdravotní stav. S přibývajícím věkem se mění i naše tělo a je třeba brát v úvahu své možnosti.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.