Velmi důležitá je suchá a dobrá obuv určená na zimu. Mnohdy stačí promočené boty a teplota pod 0 ˚ C a můžete přijít velmi rychle k omrzlinám na prstech nohou. Také při nesení nákupních tašek bez ochrany rukou rukavicemi, nebo při věšení vypraného prádla venku v mrazu se mohou objevit omrzliny. Omrzliny jsou lokální poškození kůže, které způsobuje jednorázové, intenzivní působení chladu.
• pocit silného chladu až svírání postiženého místa
• pokožka zbledne, mění barvu (bílá, mramorová, modrá, černá)
• postižené místo je bolestivé
• později se kůže stává tvrdou a bolest se vytrácí
1. stupeň - ochlazení a zblednutí, bodavá bolest omrzlé kůže. Kůže bílé barvy je a necitlivá, později se zbarví do hněda a může nastat otok. Každá omrzlina se v začátcích vyznačuje typickými znaky pro tento stupeň omrzlin. Pozor, může to být jen začátek vážnějšího stupně omrzlin. Je třeba vyhledat lékařské ošetření.
2. stupeň - je viditelný až po znovu zahřátí. Projevuje se zarudnutím, otoky a puchýři. Puchýře mohou být světlé, které se dají dobře léčit, ale pokud se v puchýřích nachází krev, léčba je náročnější. Puchýře neodstraňujte, pouze přikryjte sterilním obvazem a určitě vyhledejte lékařskou pomoc.
3. stupeň - nejvážnější forma omrzlin, kde dochází již k samotnému odumírání tkání. Barva kůže je černá a necitlivá i po léčbě a rozmrazení. Rekonvalescence trvá déle a následky jsou trvalé.
Při omrzlinách žádné tření sněhem nebo hřejivou emulzí či krémem. Vyvarujte se i ohřívání pomocí dechu, pára z úst vede k dalším omrzlinám. Je nutné vyhledat a dostat se do teplého prostředí. Pokud je postižená část obličeje, nejčastěji to bývají uši, nos a tváře třeba je vysušit ručníkem. Postižené části zabalte (přikryjte) do části oděvu, ručníku, do deky ... , aby se zahřáli. Prsty na rukou (nohou) můžete ohřívat ve vlastních rukách. Pokud se jedná o vaše omrzlé ruce, můžete si je ohřívat pod pažemi, pod bundou ap. Pokud máte možnost postižené části těla, můžete oplachovat teplou vodou. Oplachování je třeba začít chladnějším stupněm vody od 10 ° C a teplotu stupňovat maximálně do výšky 37 až 38 ° C.
Nepodávat žádné léky, výjimkou je Aspirin, ten zabraňuje srážení krve. Nekouřit, kouření zhoršuje průtok krve. Nikdy neohřívejte omrzliny nad ohněm a na postižené místo nedávejte žádné masti! Při jakémkoliv stupni omrzlin, je třeba vyhledat lékařské ošetření.
Obličej před odchodem do mrazivého počasí je třeba natřít mastnějším krémem, který obsahuje vitamin E nebo koenzym Q10. Rizikové partie, jako jsou ušní boltce, nos a tváře, těm je třeba věnovat větší pozornost, protože jsou náchylnější k omrznutí. Pokud se zdržujete delší dobu venku v chladném počasí, tak tyto partie včetně obličeje je nutné překrémovat vícekrát. Nezapomínat na čepici, rukavice, šála, teplé ponožky a vhodnou obuv.
Pokud se chystáte na zimní turistiku, delší pobyt na svahu s lyžemi, na led s bruslemi, nebo na pořádnou koulovačku, přibalte si i náhradní čepici, rukavice a další pár teplých ponožek. Samozřejmostí je termoska s teplým čajem.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.