V současnosti si mnozí z nás neumí 21. století představit bez klimatizace. Během cesty do práce si v autě pustíme klimatizaci, v kanceláři na nás čeká další klimatizace a v bytě ji najdeme opět. I takto může vypadat jeden běžný den s klimatizací. Klimatizací jsou dokonce vybaveny i modernější autobusy či obchody. Klimatizace je přítomna snad na každém kroku. Proč je tomu tak? Důvodem mohou být její funkce.
Čistota vzduchu je základním pilířem pro správné probíhající látkové přeměny v našem organismu. Čistý vzduch zvyšuje i pracovní výkonnost. Světová zdravotnická organizace (WHO) dokonce v roce 1980 popsala příznaky skupiny onemocnění, které jsou způsobeny špatnou čistotou vzduchu. Tyto choroby pojmenovala jako klimatizační nemoc resp. syndrom nekvalitně větraných budov.
• Čištění vzduchu, regulování větrání, vlhkosti a teploty;
• Redukce výskytu chřipkových onemocnění (při správné vlhkosti až o 50%);
• Snížení možnosti přehřátí organismu (za pomoci regulace vlhkosti);
• Eliminace alergických projevů (tím, že brzdí množení roztočů, růstu plísní a zachycování prachu);
• Zamezení přílivu škodlivých látek z vnějšího prostředí a likvidace nepříjemných pachů vnitřního prostředí.
Může. Ale to jen v případě, že nevíte jak ji používat. V praxi se častokrát stává, že s nárůstem teploty vnějšího prostředí, výrazně poklesne teplota vnitřního prostředí. S tímto nevyváženým teplotním rozdílem, organismus nedokáže bojovat. Selhávají přirozené termoregulační schopnosti a organismus reaguje nadměrným pocením až přehřátím. Tento stav mohou zhoršit i přidružené zdravotní komplikace - onemocnění dýchacích cest, angína, zhoršení astmatu či paradoxně alergií. Dlouhý pobyt v nepřiměřeně chladném klimatizovaném prostředí s sebou častokrát přináší bolesti hlavy, krku, uší, krční páteře, svalů či kloubů, ale i slzení očí, dráždivý kašel, rýmu. Aby klimatizace měla pozitivní účinky na zdraví, naučte se s ní pracovat, dodržovat zásady optimální teploty a nezapomeňte správně větrat.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.