Jak vybrat správné koupaliště nebo bazén?

Datum článku: 31. 8. 2016

Plavání a koupání je jedna ze zdravých, ale někdy i zdraví škodlivých aktivit. Záleží na tom, kde se rozhodneme koupat. Ať už to jsou kryté a vyhřívané bazény nebo koupaliště, rybníky a jezera, vždy by voda měla splňovat určitá kriteria nezávadnosti. A i tak je velmi důležité osprchování.

koupaliště, bazén, koupání, zdraví, kvalita vody, sprchování

Úřad ochrany veřejného zdraví

Když se rozhodnete jít koupat, jako první věc si ověřte čistotu vody. Všechny koupaliště pravidelně sleduje Úřad ochrany veřejného zdraví a výsledky těchto měření se můžete dozvědět na oficiální stránce příslučných hygienických stanic. I na oko velmi kvalitní středisko s moderními službami může selhávat právě v oblasti hygieny. Sice je pravda, že většinou již úzkostlivě dohlížejí na splnění norem, ale stále se objeví nějaké výjimky.

První dojem

Druhým odhadem situace je první pohled, který věnujete jednotlivým bazénům. Pokud uvidíte ve vodě plavat nějaké nečistoty a navíc se její barva neshoduje s vašimi představami, můžete požadovat vrácení vstupného a přesuňte se raději jinam. U jezer je důležité dbát zejména na výskyt sinic, které při přemnožení vytvářejí na hladině kašovitou hmotu. Koupání v takové vodě vám způsobí zdravotní komplikace. Po plavání se nezapomeňte dobře osprchovat a nenechávejte na sobě dlouho vlhké plavky. Dbejte na to i u dětí, protože ani jim se tyto komplikace nevyhýbají.

Tampony na plavání

Plísně a gynekologické problémy jsou nejčastějším "suvenýrem", který si ženy odnášejí ze znečištěných koupališť. Termální vody jsou sice velmi příjemné, ale zároveň jsou bohatým zdrojem bakterií a hlavním střediskem nákazy kožních onemocnění. Často vám nepomůže ani kvalitní hygiena po koupání. Ženy a jejich dospívající dcery mají jistý způsob ochrany před intimními problémy prostřednictvím speciálních tamponů na plavání. Ty jsou napuštěné vazelínovým olejem a brání přechodu infekcí do pochvy.

Pro těhotné vstup zakázán

Návštěvy koupališť by si měly zcela odpustit těhotné ženy. Je to tak přesně z toho důvodu, že nikdy nevíte s kým plavete v bazénu a jaké onemocnění na vás může přenést. A protože tyto dámy patří do více rizikové skupiny, jezera a veřejná koupaliště by pro ně měla zůstat tabu. Když se neumíte obejít bez vodních radovánek a bydlíte v soukromém domě, kupte si vlastní bazén. Není to sice to pravé ořechové, ale alespoň na chvilku si můžete užít osvěžující pohodlí.

Nezapomeňte se ochlazovat

Sprchy, které najdete rozmístěné vedle bazénů, se zde nenacházejí náhodou. Přechod do vody má být totiž postupný. Nejprve byste se měli zchladit vlažným proudem, který se bude postupně ochlazovat. Teprve pak se můžete pustit do plavání. Dbejte na tento fakt i na jezerech, kde můžete na přípravu organismu zapomenout. Hlavně dětem nedovolte hned se ponořovat, protože tělo prochází z velkého tepla do podstatně chladnější vody, což může způsobit kolaps. Ještě náročnější pro člověka to je, když usne na nafukovacím lehátku a pak začne hned plavat. Snadno si tak může přivodit infarkt.

Vyhledejte i stín

Najděte ve všem rozumnou míru. I když by vaše děti nejraději strávily celý den ve vodě, vytáhněte je na pravidelný odpočinek mimo sluníčko. To totiž pálí v bazénech ještě intenzivněji. Proto už hned po příjezdu najděte dobrou pozici, kde bude dopadat stín. Mějte tehdy připravené nějaké hry, kterými je zabavíte. Badminton, volejbal nebo i člověče určitě potěší. Trošku si i polenošte, ať načerpáte novou sílu a nepřeceníte své schopnosti v bazénu.

Zvolte raději lehká jídla

Koupaliště jsou plná fast foodových stánků s lákavými dobrotami, ale raději se jim vyhněte. Zejména pro malé děti to je zátěž na žaludek, která v kombinaci s plaváním nemusí působit dobře. Upřednostněte raději lehká jídla sestávající především ze zeleniny. Hranolky a jiné chuťovky jim slibte za odměnu k večeři. Nezapomínejte také na to, že byste alespoň hodinu po obědě neměli jít plavat, aby vám nebylo špatně.

Autor: Martina Dvořáková