Život si bez hygieny neumíte představit, a proto se denně snažíme být dokonale čistí a voňaví. Vždyť čistota je základ zdraví, ale co když to s ní přeháníte a tělu spíše škodíte? Už jste si dnes vyčistili zuby po jídle, vyčistili uši a pořádně si osušili ruce? Pozor na největší chyby při běžných hygienických návycích!
Tento vynález byste na toaletách měli raději obcházet. Důvod je jednoduchý, ruce vám sice osuší, ale zároveň vás je může kontaminovat bakteriemi. A přestože se elektrická sušička zdá hygieničtější, než použití papírových ubrousků, opak je pravdou. Vědci z univerzity v Leedsu totiž přišli na to, že v okolí sušiče je příliš mnoho bakterií, které mohou škodit zdraví. Některé typy těchto přístrojů totiž do sebe nasávají bakterie z okolního prostředí, které pak vyfukují na umyté ruce. Ve studii uvádějí, že v okolí vysoušeče bylo dokonce až 30krát více bakterií, než u zásobníků s papírovými ubrousky!
Lépe na tom nejsou ani ručníky. Doma by měl mít zásadně každý člen rodiny svůj ručník, který pravidelně měníte. Pokud máte záchod spojený s koupelnou, je to ještě horší. Výzkum zjistil, že po každém spláchnutí toalety se kontaminovaná vodní pára dostává na ručníky, kde zachycené bakterie a viry přežívají nejméně dvě a více hodin.
Vatové tyčinky sice vypadají neškodně, ale odborníci je nedoporučují hned z několika důvodů. Ucho má samočistící schopnost a nepotřebuje, abyste ho čistili. Kromě toho, každá tekutina v těle, tedy i ušní maz, mají svou funkci. Jeho úkolem je chránit uši před nečistotami, infekcemi a poškozením. Vatovou tyčinkou si můžete maz zatlačit hluboko do ucha. To se pak ucpe a v bubínku se vytvoří mazová zátka, která způsobí ulehnutí v uších, podrážděný sluchovod, či dokonce zhoršený sluch. Ucho si proto čistěte ve sprše, popřípadě pouze šetrně vytřete vnější část ucha. Nikdy nezacházejte hluboko do nitra. Pokud uši chcete hloubkově vyčistit, použijte na to raději ušní spreje.
Bojujete se zubním kazem každodenním čištěním zubů? Pravidelná ústní hygiena je pro zdraví zubů nezbytná, pozor si však dejte na intenzitu a čas, kdy si zuby čistíte. Pokud příliš drážděte zubní sklovinu či dásně, nebo jste se rozhodli zlepšit svůj úsměv po vypití vína či kyselých nápojů, pak svým zubům spíše škodíte. Silným mechanickým čištěním, když je sklovina je pod vlivem kyselin změkčená, si můžete zuby oslabit a vystavit je tak riziku vyšší kazivosti. Používejte proto zubní kartáček s měkkými a středně měkkými štětinami a dejte si časový odstup od čištění po konzumaci kyselých jídel.
Přestože horká koupel či sprcha mohou pro vás působit relaxačně, pro vaše tělo až tak prospěšné nejsou. Zejména dlouhý čas strávený v horké vodě neprospívá pokožce, která se vysušuje. Kromě toho si ženy mohou narušit obranyschopnost poševního prostředí. Pro ženu to znamená, že snadněji dostane vaginální infekci nebo infekci močového ústrojí. Problémy se ještě zintenzivní, pokud si do vany dáte množství pěny, která je pro pokožku dráždivá. Horká koupel neprospívá ani mužům, protože dlouhodobé teplo může snižovat kvalitu spermií. Odborníci proto doporučují, aby se lidé raději sprchovali, ne však dlouho a v horké vodě. Sprcha vyhrává nad vanou i proto, že výzkumy odhalily přítomnost stafylokoků ve 43% zejména ve vířivkových a masážních van. Trysky totiž nejde vyčistit, drží se v nich voda a bakterie mohou nerušeně bujet. Skoro ve všech byly přítomny i fekální bakterie a houby. Čistit vany proto nestačí, je potřeba je i dezinfikovat a pořádně je vysušit.
Přestože mytí vlasů patří mezi nejběžnější součást hygieny těla, dopouštíte se něm také hodně chyb. Nejzákladnější chybou je, že mnoho lidí si myje vlasy příliš často, čímž zvyšuje produkci mazu a dostává se tak do začarovaného kruhu. Pokožka vlasů potřebuje čas na regeneraci. Nepřehánějte to s množstvím šamponu a kondicionéru, které vlasy zatěžují. Vaší koruně krásy také škodí příliš dlouhé mytí, které ji zbytečně vysušuje. Použijte vlažnější vodu, protože horká vlasy odebírá o lesk. Po umytí ručníkem vlasy nedrhněte, jen je jemně zabalte do osušky, aby stekla přebytečná voda.
Kýchnout do ovzduší se moc nehodí. Ale pokud jste si dosud mysleli, že nejvhodnější způsob je kýchnout si do rukou, mýlili jste se. Používání rukou po kýchnutí může být dalším zdrojem šíření nákazy. Pokud se dotýkáte s takovými rukama potravin, kliky, telefonu nebo například počítače, je to ideální způsob pro šíření nemoci mezi lidmi téměř stejně, jako když kýchnete volně do prostoru. Navíc, pokud kýchnete do rukou, viry a bakterie se mohou rozšířit po vaší tváři. To může způsobit například zánět očí. Nejideálnější způsob je, kýchat do kapesníku. Pokud to nestihnete, použijte například loket, který si však potom důkladně umyjete.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.