Chronická stresová zranění svalů

Datum článku: 17. 12. 2013

Svaly mají tendenci se zkracovat či natahovat. Někdy jde o jednorázové skutečnosti, ale tento stav se může stát i dlouhodobým. Klouby a okolní svaly se stávají bolestivější a slabší, působením každodenního stresu či sedavého zaměstnání. Zde se již dá hovořit o chronickém stavu. Mezi nejběžnější chronické obtíže patří opakovaná chronická zranění. Něco se konstantně poškozuje. Mezi nejběžnější chronické obtíže patří stresová zranění.

Chronická stresová zranění svalů

Zamyslete se nad prováděním nějakého drobného, ale rychlého a neustále se opakujícího pohybu

znovu a znovu bez toho, aby si svaly stihly odpočinout, například klikání počítačovou myší, ťukání do kalkulačky, lidé u pokladny. Asi nejčastější problémy jsou syndrom karpálního tunelu a bolesti páteře, zejména bederní. Ve druhém případě, jde o obrácený stav, ne značný a neustálý pohyb, ale naopak jeho nedostatek. Způsobuje ho dlouhé sezení. Když vyžadujeme od svalů příliš a oni pracují příliš dlouho nebo příliš tvrdě, mohou se jednoduše stáhnout a vypnout v rámci sebeobrany tak silně, až tím způsobí bolest. Stanovení správné diagnózy je někdy komplikované, protože ne vždy je místo největší bolesti i místem původu. To je jeden z důvodů, proč se svalová bolest často zaměňuje za bolest kloubů. Někdy stažený sval tlačí na nerv, který pak vysílá a způsobuje bolest jiných částí těla podél nervového svazku. Přečtěte si pět hlavních důvodů, proč jsou svaly slabé.

1. Nedostatečné využívání

To může způsobit bolest nebo dysfunkci, případně ovlivnit jiné svaly v průběhu " kinetických řetězců ". Dobrým příkladem mohou být gluteální svaly na bedrech, které běžci při běhu na dlouhé tratě velmi nevyužívají. Jejich slabost zapříčiňuje to, že se bedra při běhu vyklání do stran a to může vést ke zvýšené svalové nerovnováze, neefektivnímu kroku a možnosti poškození dolní končetiny.

2. Únava z přepracování

Svaly se mohou vyčerpat ze snahy o stabilizaci nestabilní konstrukce. Když dlouho sedíte, svaly na pánvi slábnou a bolestivě se stahují, protože bojují a prohrávají boj s gravitací a špatným držením těla.

3. Nervová poškození

Pokud je nerv u svalu poškozen, sval nemůže správně pracovat. I když je přítomen tkáňový potenciál, tělo nemůže se svalem komunikovat a sval slábne. Pokud není nervový problém odstraněn, sval postupem času z nedostatku využití atrofuje.

4. Infekce

Sval k obraně proti infekci využívá vlastní zdroje. Za těchto podmínek se stává oslabeným.

5. Svalová onemocnění

Onemocnění, jako svalová dystrofie, může způsobit progresivní svalovou slabost a atrofii. Při léčení svalu se musí manuální terapeut vypořádat se sekundárními změnami vyvolanými zánětem. Při traumatickém poškození je zánět zpočátku pozitivní reakce. Chrání sval před dalším poškozením a podílí se na zahájení procesu hojení.

Nejčastější místa bolesti

Svaly na krku, ramena, bicepsy, pánevní a bederní svaly, zadní stehenní svaly.

Autor: Lenka Kostková