Kdo by po nich netoužil. S příchodem léta dopřát svým nohám, ať se pořádně "nadechnou". A ukázat je světu. Přece jste se o ně dobře starala. Jsou nakrémované, opálené, nehty nalakované. Jak sexy. A do žabek s nimi! Přece jen jste se možná o žabkách doslechla i něco negativního. Škodí zdraví, neboť noha v nich nemá oporu, chybí stélka. Ortopedi je prý určitě neschvalují.
Při jejich koupi prý děláme jednu velkou chybu. Sáhneme po páru jen podle velikosti. Pokud si lodičky kupujeme 38, logicky nám z toho vychází, že žabky musí mít stejné číslo. Není třeba je zkoušet. Omyl. Řiďte se tímto pravidlem a samozřejmě, žabky vyzkoušejte. Prsty vám z nich nesmí přečnívat. Neméně důležitý, ne-li nejdůležitější, je také řemínek, který odděluje palec od ostatních prstů. Ten by neměl být příliš hrubý, jinak si koledujeme o puchýře. Také však nesmí být příliš volný, aby nohy v žabkách "neplavaly".
Žabky nebo lehké letní sandály mají jen zřídka hrubou nebo měkkou podešev. Chybí tlumení, noha se při každém jednom kroku přetěžuje. Tak zní mýtus. Sportovní lékaři radí: "Kdo se v plochých, otevřených botách dobře cítí, nemusí si dělat starosti, že si zničí nohy. Pohodlí je klíčové."
Rychlá chůze, běh či poklus v otevřených botách - nemožné? Indiáni z Mexika ale ukázali, že se to dá. Známí z běžecké knihy Born to Run bez problémů zvládli ultramaratón v poušti a horských oblastech. Běhali stovky kilometrů jen v podomácku sestrojených sandálech.
Občas se vyzujte. Chůze naboso totiž stimuluje a posiluje nohu, čímž zlepšuje i držení těla a chůzi. Je však třeba dbát na to, že si musí nohy zvykat pomalu. Začněte trénovat na přírodních površích jako je tráva či písek. Asfalt může být pro chodidla příliš tvrdý a drsný.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.