Problém je, že v tom nikdy žádná věda nebyla. Po celá léta se vědci snaží přesvědčit spotřebitele, že pokud jde o ochranu před onemocněním, voda a mýdlo udělají stejně dobrou práci jako antibakteriální přípravky. Horší je, že některé z antibakteriálních chemických látek se ukázaly jako škodlivé: přispívají k růstu bakterií, odolných vůči lékům, způsobují zdravotní problémy tím, že ničí užitečné bakterie žijící na našem těle, a mají potenciál narušit naše hormony. A nakonec jsou škodlivé i tím, že stékají do kanalizace, způsobují škody životnímu prostředí, zvířatům a rostlinám.
Americká správa potravin a léčiv - FDA (US Food and Drug Administration) vydala finální předpis, který má chránit americkou veřejnost před těmito chemickými látkami a jejich marketingem: v budoucnosti (předpis neplatí zpětně) firmy již nebudou moci prodávat žádná antibakteriální mýdla, které obsahují jednu nebo více z devatenácti specifických účinných látek. Společnosti budou mít rok na to, aby změnily obsah svých výrobků. V seznamu nově zakázaných složek jsou dvě, které jsou nejčastěji používané v antibakteriálních mýdlech: triclosan a triclocarban. Triclosan trápí zastánce veřejného zdraví již několik let. Studie, provedené na laboratorních zvířatech ukázaly, že tato chemická látka může narušit hormony v těle, což vede k různým problémům, od neplodnosti přes poruchu vývoji mozku až po poruchy srdečních funkcí. Kromě toho se látka může dostat do splaškového odpadu, který se používá jako hnojivo a takto znovu vstoupit do potravního řetězce prostřednictvím plodin. Asi největším problémem je, že nadužívání těchto nežádoucích chemikálií by mohlo podnítit vznik většího množství bakterií, odolných vůči antibiotikům, což potvrzují i laboratorní studie. Nové nařízení se netýká žádných jiných přípravků, obsahujících triclosan (kosmetika, holicí krémy a dokonce i některé zubní pasty). Rovněž nebude mít zatím vliv na gely na ruce a dezinfekční ubrousky, které se staly v kancelářích a domácnostech všudypřítomné, a které jsou určeny pro lidi, kteří se bojí například patogenů na autobusových sedadlech. Jak uvedla FDA, před vydáním dalších pokynů potřebuje nashromáždit ještě více informací.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.