Na jedné straně vítr, mráz a vysoká vlhkost ovzduší venku, na druhé straně přetopené interiéry a suchý vzduch, a nakonec třetí extrém, slunění v zasněženém vysokohorském prostředí. Můžeme pociťovat napnutou, vysušenou pleť, svědění či dokonce pálení. Pleť je na dotek drsnější a náchylnější na tvorbu trhlinek. Není to nic neobvyklého. Naše tělo má za normálních podmínek vytvořen velmi funkční systém zajišťující pleti dostatek vlhkosti a ochranný hydrolipidový film. Pokud je však pokožka vystavována zmiňovaným extrémním situacím, aniž jsme jí věnovali náležitou péči, tento ochranný obal se naruší a pokožka ztrácí své přirozené vlastnosti jako pružnost, jemnost, hladkost povrchu. Pozor by si měli dávat zejména lidé trpící rozšířenými cévkami či ekzémem.
Extrémní podmínky, kterým je pleť v zimních měsících vystavena, vyžadují jinou péči než v jiných obdobích roku. Potřebuje ochranu i regeneraci. Správný výběr přípravku musí respektovat věk, typ pleti, místo aplikace, citlivost a individuální potřeby.," vysvětluje odbornice a Dermatologové a kosmetičky doporučují v zimě používat mastnější produkty typu voda v oleji. Tukové složky chrání pleť jako kožich. Na povrchu pleti vytvoří ochranný film bránící vysušení, který má i tepelně izolační účinek. Nezapomínejte ani na noční regeneraci, protože během spánku dosahuje metabolická a tím i regenerační aktivita své maximum.
Nejen pleť, ale i naše ruce jsou vystavovány extrémním teplotním rozdílům a podmínkám. Kontakt s čisticími prostředky či opakované mytí poškozují obranný plášť pokožky na rukou a na chlad reagují mnohem citlivěji. V zimním období je proto velmi důležitá pravidelná péče o pokožku rukou ve formě ochranných krémů a zábalů. Vhodné jsou parafínové zábaly, které poskytují i odborné kosmetické salony.
Zima, to jsou i bolavé rozpraskané rty. Děti si je s radostí olizují a problém se ještě prohlubuje. Nejen rty jsou poškozeny, ale změněné je i okolí rtů. Nikdy proto nezapomeneme rtům vytvořit ochrannou bariéru balzámem či ochrannou tyčinkou. Dnešní péče o rty obsahuje kromě zabezpečení vlhkosti i vitaminy - antioxidanty A a E a med. Med je jednou z nejsilnějších přírodních hydratačních látek. Působí antisepticky a obsahuje minerály, stopové prvky a v malém množství vitaminy skupiny B, C, D, E a flavonoidy. Med jako kosmetický prostředek využívali již ve starém Egyptě, královna Kleopatra si na pleť nanášela medovou masku. Pokud tedy nemáte po ruce žádný přípravek moderní doby, vyzkoušejte ověřené rady babiček a bolavé rty si natřete medem.
Zima, to je i vysněné lyžování a opalování se. Někdy se chceme opálit záměrně, jindy si ani neuvědomíme, že sluníčko lechtá a my skončíme přinejlepším s bolavým červeným nosem či s pigmentovými skvrnami. UV záření působí nejintenzivnější mezi 11. a 13. hodinou. Při pobytu na horách se zvyšuje intenzita uvedeného efektu v závislosti na nadmořské výšce. Se vzrůstající výškou potenciál stoupá. Na horách se intenzita UV záření zvyšuje jeho odrazem od čerstvého sněhu, proto jsou správná volba opalovacího krému a pravidelné nanášení velmi důležité.
Platí pravidlo, že v zimě je třeba chránit oblečením, co se dá. Nezapomínejte v chladném počasí na šálu, čepici a rukavice. Pleť trpí zejména dehydratací, kromě kosmetických přípravků je třeba dodávat jí vodu a živiny i zevnitř vhodnou životosprávou a pitným režimem. Alfou a omegou jsou tekutiny, pokožka totiž pracuje jako houba. Pokud tělu nedodáte dostatek tekutin, organismus potřebnou vláhu vysaje z kůže a pleť zůstává suchá a povadlá. Dermatologové doporučují po zimě pleť zregenerovat hydratačními a výživnými maskami nebo různými medicínsko-kosmetickými ošetřeními.
V chladném počasí je velmi příjemné uvolnit se a zrelaxovat při masáži. Masérka a terapeutka doporučuje zejména masáže s různými oleji, které dokáží odbourat nahromaděné napětí a stres. Vhodná je medová detoxikační masáž, která využívá léčivé účinky medu. Pomocí pumpovacích pohybů se při této masáži vysávají staré usazeniny a toxiny z tělesných tkání. Budete se cítit jako znovuzrození, zlepší se vám krevního oběh, posílí imunitní systém . Pokud trpíte na otoky je vhodná také lymfodrenážní masáž.
V zimním období je pro pleť lepší kratší sprcha než koupel. Čím více budete pokožku máčet v teplé vodě, tím více se bude ztenčovat její ochranný film a vy ji budete nechtěně vysušovat. Pokud máte neodolatelnou chuť na relaxační koupel, přidejte do ní výživné látky, abyste zabránili vysušení. Odbornice má na to osvědčený recept: "Do napuštěné vany s vodou přidáme jeden až tři litry mléka, dvě až tři lžičky medu a dvě až tři lžíce olivového oleje." Po koupeli byste se neměli velmi utírat, pouze zlehka osušit. Pokožka bude zvláčněná a vyživená.
Čím je větší zima, tím více je třeba hydratovat i celé tělo. Jinak se vám může stát, že suchá kůže vás bude svědit a bude nepříjemně napjatá. Masérka a terapeutka doporučuje používat tělové krémy na bázi rostlinných olejů, vhodné jsou například olivové nebo avokádové oleje, případně bambucké máslo, které pokožku dokonale hydratuje a vyživuje. Dříve než tělo natřete, je třeba jej umýt. V zimě je vhodné zvolit jemné čistící gely a mýdla, které pleť nevysušují a zachovávají její přirozenou vlhkost.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.