Pokud by se to dalo shrnout na procenta, těch, kteří se poctivě natírají opalovacím krémem či olejem s faktorem vhodným pro jejich pokožku, před sluncem si chrání i hlavy a v letních vedrech nezapomínají pít, je v naší zemi asi jen polovina.
kdy byla v módě bílá, alabastrová pokožka? Namísto opalovacího krému jim stačilo zajistit si pěkný barevný slunečník, aby na ně sluneční paprsky byly příliš krátké.
resp. spálením nikdy není dost a stále je vyžadujeme. Lékaři upozorňují na to, že natřít bychom se měli i v obyčejný běžný den, hned zrána, alespoň odhalené části-ruce, nohy, krk, obličej, uši. Natřít se, když jdeme k vodě nebo na slunce, je již zcela samozřejmé a proběhnout by mělo bez debaty.
Názvy chorob, které z přehnaného opalování mohou vzniknout, nezní přívětivě. Bazaliom (zhoubný nádor kůže), hyperpigmentace (hnědé jaterní skvrny), maligní melanom-zhoubný tumor, který může vzniknout z existujícího znaménka.
že ochranný krém chrání jen před nespálením pokožky (i to závisí na výši jeho faktoru), před nádory je bohužel bezmocný. Stále však platí, že bez slunce se nedá existovat, na této informaci se zatím nic nezměnilo. Je zdrojem vitamínu D, potlačuje vznik a rozvoj některých typů autoimunitních onemocnění a zlepšuje náladu.
pokud se spálíme. (Spálení kůže způsobuje UVB záření). Znamená to, že se neopálí postupně do hněda, ale hned do červena. Tím se pokožka ničí. Pomáhá mast s kortikoidy nebo paralen. Citlivé na slunce jsou i pleše a vlasy. Čas je teoreticky bezpečný jen do jedenácté hodiny dopoledne a po šestnácté.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.