Sluneční záření nejen akné neléčí, ale může ho i vyvolat

Datum článku: 20. 6. 2013

Slunce může aknózní pleti ublížit, a může akné i odstartovat. I když opálená aknózní pleť vypadá na první pohled zdravější, podle dermatologů není sluneční záření dobrým lékem na akné. U tří čtvrtin pacientů s akné se stav v průběhu léta zlepší, protože sluneční záření má protizánětlivý efekt. Riskují však následné ucpání mazových kanálků.

Sluneční záření nejen akné neléčí, ale může ho i vyvolat

Slunce není dobrým lékem na akné

Opálená pleť sice vypadá zdravější, protože skvrny na pokožce jsou méně vidět a dočasně se potlačí i hnisavé projevy pokožky, ale na podzim se akné objeví v plné síle. Na kůži, která pod vlivem slunce zhruba, se tvoří více pupínků a kanálky mazových žláz se snadněji ucpávají. Dlouhodobé slunění může dokonce akné odstartovat.

U třech čtvrtin pacientů s akné se stav v průběhu léta zlepší,

protože sluneční záření má protizánětlivý efekt. Riskují však následné ucpání mazových kanálků. Proto se nikdy nedoporučovalo léčit akné na obličeji sluncem. Akné na zádech, což je zejména problém mužů, se zvyklo léčit slunečním zářením, ale i od toho se upouští. Složitost celého onemocnění vystihuje bonmot, že "akné se nedá vyléčit, z akné musí člověk vyrůst ". Vyrážky na kůži někdy potrápily až 99 procent lidí, nejčastěji mezi 11. až 30. rokem života, ale postihují i mladší děti. Přibývá také žen, které mají akné po 35. roku, což souvisí s menstruačním cyklem.

Akné je chronické onemocnění, nejen kosmetický problém

Dispozice k akné, závažnost tohoto onemocnění a sklon k jizvení jsou dědičné. Lidé z rodin, v nichž se vyskytuje těžká forma akné, by neměli léčbu počátečních projevů onemocnění odkládat. Pacienti často přicházejí pozdě, když už mají rozsáhlé jizvy po těle, které se dají odstranit jen laserem, což je drahé.

Léčba lehkých forem akné trvá čtyři až šest let, těžších forem deset i víc let

Při lehčích formách se většinou stačí poradit v lékárně, koupit si léčebnou kosmetiku a ošetřovat pleť podle návodu. Trvá přibližně měsíc, než se objeví první známky zlepšení. Pokud se stav nezlepší nebo se dokonce zhorší, je třeba vyhledat lékaře. Mnohé přípravky mohou předepsat pediatři a praktičtí lékaři, závažnější formy akné by měl léčit dermatolog.

V těžších případech onemocnění se na akné se podávají antibiotika,

pomáhají i některé antikoncepční přípravky a přípravky se zinkem a selenem. Na kůži působí dobře i kosmetika s olejem z australského čajovníku, ginko, šalvějí, jalovcem nebo žebříčkem. Kosmetika s obsahem měsíčku, propolisu, heřmánku a síry může vyvolat alergické reakce.

Autor: Martina Dvořáková