A tak se rozšiřují cévy, aby se zesílil únik tepla přes kůži. Organismus tímto způsobem dává najevo, že už není schopen a potřebuje si od slunce a tepla odpočinout.
Když cévy na efektivní odvádění tepla již nestačí, začíná se tělo ochlazovat zvýšenou produkcí potu. Při namáhavých fyzických výkonech to mohou být celé litry vypocené vody, proto je naprosto nezbytné neustále doplňovat tekutiny!
bychom se neměli vystavovat slunci bez ochranného oděvu, pokrývky hlavy a slunečních brýlí. V opačném případě - i při používání širokospektrálního ochranného přípravku-musíme počítat s tím, že odvedeme slunci nemalou daň, minimálně v podobě trvale narušené elasticity pokožky a množstvím vrásek.
Slunce sice stimuluje produkci hormonů, které přispívají k dobrému zdravotnímu stavu, a podněcuje tvorbu velmi důležitého vitamínu D, který zajišťuje metabolismus kostí, posiluje imunitní systém a přispívá k udržení duševní svěžesti, ale ... Podle vědců na to všechno stačí tři až čtyři sluneční lázně do týdne, které trvají přibližně 15 minut, a to mimo hodin nejintenzivnějšího slunečního záření. V případě, že jsme to se slunečním lázněním přehnali, měli bychom si dát delší "opalovací volno". Úlevu napnuté, horké a svědivé pokožce mohou přinést obklady z chladného černého čaje a uklidňující přípravky po opalování, které jsou lehkého, nemastného složení, takže nezadržují v pokožce teplo a nebrání regeneraci.
UVA a UVB paprsky patří k faktorům, které poškozují buňky, a dermatologové i statistiky varují: představa, že nejmodernější ochranné přípravky - při nedodržování ostatních doporučení - ochrání pokožku před poškozením a rakovinou, je scestná.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.