Pleť má do určité míry samočisticí schopnost. Přesto, zejména v městském prostředí a při pravidelném použití make-upu, je třeba pokožce pomoci. V opačném případě riskujete zanícené vyrážky či suché mapy. Tyto potíže vám hrozí i při špatném výběru čisticích výrobků.
Čištění pleti není jen dámská záležitost. Pánové, pokud se vrátíte ze sportoviště a projdete si navlhčeným tamponem po obličeji, určitě zůstane špinavý. V první řadě musíte znát svůj typ pleti, od toho se odvíjí i výběr čistících přípravků. Pokud máte příliš mastnou, aknózní pleť, použijte jako první mýdlo. Ne však ledajaké. Určitě pleť nemůžete čistit běžným mýdlem, které používáte na mytí rukou. Běžné mýdlové výrobky mají pH od 7 do 9 a pokožce vyhovují hodnoty nižší než pět. Zvolte proto speciální mýdla, které najdete v lékárně a mají upravené pH. Ty vás zbaví hrubé špíny. Mýdlo nepoužívejte na smytí make-upu. Pozor si dávejte i na svévolné používání dezinfekčních či antibakeriální mýdel. Při pravidelné aplikaci si zničíte běžnou bakteriální flóru a objeví se potíže v podobě drobných hnisavých vyrážek.
Pokud máte pleť normální či suchou, použijte k čištění jako první pěnu nebo gel. Naneste trošku do dlaní a promasírujte si obličej. Pak pěnu smyjte vodou. Vše se mění, když jste použili make-up. Tehdy odličování odstartujte pleťovým mlékem. Jeho složení je postaveno tak, aby dokázalo setřít zbytky pudru, tvářenku i krycího make-upu. Nezapomeňte na oči, ale na ty lepší použít speciální oční odličovač. Po použití mýdla, pěny či mléka si pokožku dočistěte pleťovou vodou. Odstraníte tak zbytky nánosů a odumřelé buňky. Na mastnou pleť se mohou použít přípravky s mírným obsahem alkoholu, které dokáží také stáhnout rozšířené póry. Pokud máte pleť suchou, volte přípravky bez alkoholu a na citlivou pleť speciální nedráždivou kosmetiku. V tomto případě zvolte spíše pleťové vody s uklidňujícím a osvěžujícím účinkem.
Na čištění pleti si najděte čas ráno i večer. Ačkoliv se to nezdá, i v noci se na pokožku "nachytají" nečistoty. Prptpže jich ale není tolik jako během dne, čištění je jednodušší. Ráno si pleť stačí pročistit pleťovou vodou. V případě příliš mastné pokožky můžete opět sáhnout i po speciálním mýdle. S čištěním pleti je třeba začít, když se objeví první maštění. Je to velmi individuální, ale klidně může jít o desetileté dívky. Dříve to nemá význam. Čisticí a odličovací přípravky se snažte přizpůsobit i věku. Postupně se pleť vysušuje, proto dbejte na to, abyste pleť čistili a ne odmasťovali. Mnohé přípravky mají již přidanou hodnotu, ať už výživnou, hydratační, nebo dokonce liftingovou. Ani třicátníci se sušší pletí a akné by neměli používat čisticí přípravky pro pubescenty. Pokožka se bude zbytečně namáhat. Pocit napětí není nikdy správný. Vždy, když ho pocítíte, jde o signál, že musíte v péči něco změnit. Při hledání ideálních výrobků vsaďte na vzorky. To platí pro každou věkovou kategorii.
Líbí se vám praktická stránka odličovacích ubrousků? Jelikož jsou napuštěny odličovacími přípravky, využijete je na cestách či jako rychlou pomoc při poškozeném make-upu během dne. Jejich pravidelné a dlouhodobé používání je ale zbytečné a nezdravé. Zvláště, když máte po ruce pleťovou vodu a tampon. Jednoduše si tampon čerstvě namočíte a nemusíte používat napuštěný ubrousek. Navíc, jakmile ubrousky otevřete, dostane se do nich vzduch a postupně vysychají. V ubrouscích se vyskytují látky, které je udržují vlhké a ty mohou působit jako alergeny. Zejména citliví lidé mohou po jejich pravidelném používání skončit s podrážděním pleti!
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.