Na jednoduchou otázku je i jednoduchá odpověď - podle toho, co v obývacím pokoji děláte, volte množství i umístění osvětlení. Klasické umístění lustru či stropní lampy uprostřed místnosti vám nemusí vyhovovat, protože například právě v tomto ústředním bodě nevykonáváte žádné činnosti, při kterých potřebujete toto osvětlení. Naopak, jen s jedním ústředním světlem se může stát, že některé části místnosti zůstanou tmavé a tím i nedostatečně využívané. Do větších místností a obývacích pokojů spojených s kuchyňským koutem je vhodné volit více druhů osvětlení. Hlavně nad kuchyňskými pracovními plochami musí být světlo intenzivní, aby bylo dostatečně vidět na všechny činnosti, které provádíme. Zde nejde jen o to, abychom nakrájeli třeba stejné plátky masa, ale abychom se při krájení nezranili!
Světlo by nemělo oslňovat zbytek místnosti či osoby mimo pracovní plochy, působilo by to rušivě. Méně intenzivní světlo patří k jídelní části nebo nad ostrůvek či snídaňový pult. Zde můžete zvolit stylovou závěsnou lampu ze stropu, krásně vyniknou i lampy v párech nebo v trojicích. V samotné obývací místnosti byste měli mít alespoň dva různé zdroje světla. Jeden ústřední - ať už ve formě lampy nebo lustru nebo osvětlení ve stropním podhledu. Jeho intenzitu je vhodné nastavovat podle aktuální nálady nebo potřeby. A zároveň byste měli dopřát jednotlivým místům v obývacím pokoji vlastní osvětlení. Pokud rádi čtete nebo luštíte křížovku, umístěte zdroj světla - samostatně stojící lampu nebo nástěnnou lampu z levé strany. Opět bude výhodou, pokud budete světlo směrovat přesně tam, kam potřebujete, například na stránky knihy bez zbytečného oslepování okolí.
V obývacím pokoji vznikne zajímavý dojem i podsvícením nábytku, polic ve skříních a v knihovnách nebo podsvícením obrazů, či dekorací na stěnách. Tento typ osvětlení dodá celé místnosti zcela nový ráz a může být decentním osvětlením ve chvílích, kdy jinak nemáte potřebu v místnosti zapínají světlo.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.