Jak pečovat o pleť, když ubývá slunečních paprsků?

Datum článku: 29. 4. 2016

Pečujete o pleť podle rad vaší kosmetičky? Víte jaký máte typ pleti a podle toho si vybíráte pěstící kosmetiku? Tak to je vše v naprostém pořádku. Ale víte, že je třeba přizpůsobit péči o pleť i ročnímu období? V zimě si musíme pleť více chránit před chladem, na jaře před prvními nebezpečnými paprsky slunce, léto zase přeje opalovací kosmetice a co podzim? Tak tam je důležité hlavně čištění pleti a důkladná regenerace a také příprava pleti na výkyvy počasí.

ženy, péče o pleť, podzim, čištění pleti, regenerace pleti, kosmetika

Čistit, čistit a čistit - zdravou i narušenou pleť

Základem krásné a zdravé pleti je v první řadě čištění, na které bychom měli maximálně dbát, hlavně v rizikovém podzimním období. Nejprve je totiž nutné odstranit škodlivin a nečistot, kterými je pleť po létě zanesená a zaměřit se na pravidelné a kvalitní "mazání". Nečistoty a toxické látky, které by v naší pleti zůstaly, by mohly hlavně v nadcházejícím problematickém období způsobit nejednu obtíž. Podle lékaře se jako nejkvalitnější a pleti nejprospěšnější ukazuje čištění, které probíhá na takzvané duobáze, čili ve dvou fázích. V první fázi se pleť odlíčí, zbaví se usazených nečistot, prachu, mastnoty a potu. A v druhé fázi už přichází řada přímo na čištění, které hloubkově ošetřuje a regeneruje pokožku a pečuje o její vitalitu a zdraví. Ani ženy s citlivou, narušenou pletí by v žádném případě neměly zapomínat na její čištění. Maximální pozornost musí věnovat výběru vhodného přípravku. Doporučené je vybírat především v lékárnách nebo u výrobce, zajímat se o klinické testy přípravků, doporučení dermatologů. Obecně jsou vhodné přípravky fungující na principu duobáze, které respektují vrchní vrstvu pokožky a nenarušují bariérovou (ochrannou) vrstvu pleti. 

Podzimní líčení pro přirozený vzhled

Narušená, nemocná nebo hypersenzitivní pleť je problémem sama o sobě, a co pak, pokud jde o její líčení. Ale ani v případě, že žena trpí nejrůznějšími ekzémy nebo záněty kůže, není nutné se líčení vzdávat. Je však třeba místo drogerie navštívit lékárnu nebo se zeptat na informace u výrobce přípravku. Nutné je totiž volit dermatologicky ověřené přípravky a v ideálním případě je vybírat po konzultaci s kožním lékařem či v lékárně. Dokonale vyhlazená a sjednocená problematická pleť, která pod vrstvou krému nebo make-upu nepálí, ale dokonce se hojí, už není jen snem. Mohou za to takzvané tónovací bariérové ​​krémy, které myslí na zdraví i na dokonalý a přirozený vzhled pleti. Krémy dokáží dodat pleti přirozený vzhled. Díky rozjasňujícím pigmentům se zvládnou přizpůsobit odstínu pleti a dokonale s ním splynout. Jejich bariérová funkce zároveň dokáže poskytnout pokožce náhradní ochranný systém. Pleť se tak hojí, obnovuje svou přirozenou obranyschopnost a přitom je přirozená, krásná a svěží. Díky tomu, že bariérové ​​krémy existují i ​​ve své transparentní variantě, tedy bez barevných pigmentů, jsou ideální i na místa mimo obličeje, kde není nutné sjednocení tónu pokožky, a kde by případně mohlo dojít k nežádoucímu zabarvení ošacení.

Tři body pro zdravou a krásnou pleť

Pokud nechcete patřit mezi ty, které během chladných měsíců bojují s kožními problémy nebo zhoršenou kvalitou pleti, měla byste mít stále na paměti alespoň základy správné péče. Ušetříte si řadu starostí a zbytečných problémů. Stačí se jen vyvarovat základních chyb. Seznamte se s principy správné péče.

  • Pravidelné důkladné čištění pleti - Čištění pleti je základ pro zdravý a krásný vzhled. Neměli bychom zapomínat na pravidelné důkladné čištění pokožky, a to jak večer tak ráno. Večer z pleti odstraníme všechny nečistoty, pot a mastnotu a umožníme pokožce, aby se přes noc regenerovala a samočistila. Ráno je pak nutné opět pomocí čištění odstranit nečistoty, které se během noci vyplavily na povrch. Ranním rituálům by proto mělo být opětovné čištění pleti a až následné nanesení make-upu. Bez čištění bychom vyplavené nečistoty opět "vrátily" do pokožky, což by následně mohlo způsobit nemalé problémy.
  • Každodenní odlíčení pleti - Asi nejhorší, co může žena své pleti udělat, je neodlíčit ji. Vrstvy líčidel tak zůstanou na pokožce, ta se neotevře a nemůže se přes noc regenerovat a samočistit. Navíc, "těžká" líčidla pleť oslabují, způsobují rychlejší stárnutí a mohou vyvolat i kožní problémy. Ani ranní čištění v tomto případě pleť nezachrání, protože během noci do sebe absorbovala některé látky z líčidel, ale i škodlivin a nečistot, které se na ni během dne dostaly.
  • Nahrazení make-upu tónovacími bariérovými krémy - Podpora zdraví, vitality a přirozeného vzhledu pleti se stává novodobým trendem, a to je dobře. Hlavně na podzim je vhodné nahradit klasický make-up tónovacím krémem, protože ten dokáže pleť sjednotit a vyhladit, ale stará se také o její zdraví, kdy obnovuje přirozenou bariéru pokožky. A protože podzim a zima jsou pro pleť nejrizikovějšími obdobími, kdy trpí na suchost nebo podrážděnost, měly by se krémy stát součástí kosmetické výbavy každé ženy. Téměř nutností jsou pro ženy, které trpí například na lupénku, ekzémy nebo záněty kůže. Je to pro ně jeden z mála způsobů, jak si udržet krásnou i narušenou pleť a podpořit její zdraví, právě tvorbou náhradní kožní bariéry.
Autor: Lenka Kostková