Určitě byste měli chodit na pravidelnou kontrolu k dermatologovi. V dnešní době je výskyt mateřských znamének zvýšený, i u dětí. A stále častěji jezdíme i s malými dětmi k moři, kde se dostatečně nechráníme před agresivním sluncem. Zejména děti by se měly vyhýbat nadměrnému slunění. Při tvorbě melanomu je důležitá imunita, obranyschopnost organismu a ne opalovací, ale ochranný krém s vysokým faktorem. Důležité je také podchytit melanom v počátečním stadiu.
Již tradičně bývá v měsíci květnu Den melanomu. V určený den můžete navštívit dermatologa, i bez doporučení obvodního lékaře, a nechat si vyšetřit znaménka. Na internetu je vždy zveřejněn seznam lékařů, ke kterým můžete v ten den jít. Ale nejlepší cestou, jak zabránit vzniku melanomu je, abyste to nepřeháněli s opalováním. Nadměrné a nárazové slunění, po kterém zůstane červená pokožka, působí na její předčasné stárnutí, vysušuje ji, podmiňuje tvorbu vrásek, pokožku ochabuje, poškozuje i oční rohovku a může způsobit budoucí tvorbu nádorů. Na to by měli pamatovat zejména lidé se světlou kůží a rodiče dětí. Děti do tří let by vůbec neměly být vystavovány přímému slunečnímu světlu, zejména během oběda. Kůže si zapamatuje každé spálení - i to ze solária.
• Asymetrie - jedna polovička znaménka je větší než druhá.
• Ohraničení - okraje hrbolku bývají nepravidelné, zoubky nebo nejasné.
• Zbarvení - barva hrbolku není jednolitá, jiná je v prostředku a jiná na okraji.
• Průměr - maligní hrbolek bývá větší než 6mm , může se často měnit, svědit nebo krvácet.
Mezi nejběžnější patří pihy. Většina mateřských znamének a kožních hrbolků je benigních (neškodných). Vyšetřit je třeba zejména ty, které se chovají nevypočitatelně, náhle změní velikost, barvu, začnou krvácet, svědit, bolet nebo se objeví až po 20. roce života.
Pomáhá určit, zda je mateřské znaménko potenciálně zdraví škodlivé. Pokud je třeba, odstraňuje se většinou ambulantně. Další skupina potenciálně nebezpečných znamének jsou ty, které se nacházejí na místech, kde se opakovaně poškozují, například na krku se odírají límcem, nebo u žen při styku s páskem podprsenky. Ty jsou obvykle prádlem a oblečením opakovaně poškozovány, což může časem vést ke změně z benigního znaménka na maligní. i tyto se proto doporučují vyndat.
než pak plakat nad rozlitým mlékem. Opalování s rozumem a preventivní prohlídky, zvláště pokud jste obdařeni mateřskými znaménky, vás mohou ochránit po celý život před tímto nebezpečným onemocněním.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.