Alergie na chlad není alergie v pravém slova smyslu. Jelikož alergická reakce je odpovědí organismu ne na alergen, ale na fyzikální podnět, odborníci v této souvislosti často hovoří o tzv. pseudoalergii. Spouštěčem alergie na chlad nemusí být jen chladné prostředí, ale alergická reakce se může dostavit i při plavání ve studené vodě, při konzumaci studených jídel či nápojů.
• Opuchliny objevující se nejčastěji na obličeji a rukou (čili na místech, která nejsou zakryta oblečením);
• Zarudnutí kůže;
• Kopřivka;
• Popraskání pokožky;
• Ztráta citlivosti v prstech;
• Bolest prstů na rukách i nohách.
Přecitlivělost organismu na chlad se může projevit nepříjemnými změnami na kůži či jinými klasickými příznaky alergie, ale také může vyvolat vážné zdravotní problémy. U astmatiků by alergie na chlad mohla způsobit křečovité stažení hladkých svalů a tím znemožnit jejich průchodnost. Otok hrtanu, který by se mohl dostavit po konzumaci ledových nápojů, by dokonce mohl vést k udušení. Ohrožen je i oběhový systém, jehož funkce by mohla být snížena. Snížení krevního tlaku jako nepřiměřená reakce organismu na chlad, by mohla vážně ohrozit život alergika.
Lidé s poruchami imunitního systému, alergici či astmatici jsou snad nejrizikovější skupinou u kterých je předpoklad vzniku alergie na chlad. Obecně platí, že u žen se chladová alergie objevuje častěji než u mužů. Rovněž osoby s nesprávně fungujícím oběhovým systémem mohou trpět alergií na chlad častěji než jiní lidé. Rizikovou skupinou jsou i děti, protože ještě nemají vyvinutou schopnost termoregulace kůže.
Základem prevence je vybudování silného imunitního systému. To v sobě zahrnuje dodržování zdravé životosprávy, aktivního pohybu (výjimkou nemusí být ani zimní sporty) a přivykání organismu na chlad. Sprchování se střídavou teplou a studenou vodou, větrání místností či nošení bavlněného spodního prádla jsou skvělými způsoby prevence ale i léčby alergie na chlad. Medikamentózní léčba spočívá v užívání blokátorů histaminových receptorů - léků určených speciálně proti alergii.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.