Akné patří mezi polyetiologické onemocnění a v pubertě postihuje téměř každého. Na jejím vzniku se podílí více faktorů - dědičnost, hormonální dysbalance, zvýšená tvorba mazu, porucha rohovatění ve vlasových váčcích, bakterie a zánět. Tvorba akné se může spustit i v období těhotenství a menopauzy, které jsou obdobím výkyvu hormonů. V dnešní době však vidíme nárůst akné i u dospělých lidí, a to je ve většině případů způsobováno špatnou životosprávou, zácpou, kolísavou hladinou cukru v krvi, nervozitou, antikoncepcí, nedostatkem slunce a cvičení, nedostatečnou hygienou nebo nesprávným výběrem kosmetických produktů.
Projev příznaků nemusí znamenat onemocnění, může signalizovat upozornění před vypuknutím nemoci.
Většina lidí nemá dostatečný příjem antioxidantů jako jsou beta karoten, vitamin A, C, E a zinek, které jsou velmi důležité právě u lidí trpících akné, protože posilují imunitní systém a odolnost vůči infekcím, zmírňují záněty a podporují doléčení poškozené pokožky. Vitamin A můžete získat z jater, oleje z tresčích jater, ledvin, másla a vajec. Vitamin C získáte z papriky, tmavé listové zeleniny jako je například špenát či kapusta, brokolice, kiwi, citrusového ovoce, jahody, tymián, bazalka, petrželka...Zdrojem zinku jsou játra, semínka a jiné ořechy, měkkýši a červené maso. Kromě vhodné léčby ordinované dermatologem, by si měli lidé s akné pravidelně ráno a večer čistit a ošetřovat pokožku vhodnou nekomedogenní dermatokosmetikou. Kromě čištění pleti je vhodné aplikovat jednou za týden čistící masky a jednou za měsíc absolvovat speciální ošetření pleti v kosmetickém salonu.
Pokud najdete ve svém kosmetickém přípravku kombinaci alespoň některých z těchto ingrediencí, pomůžete pleti účinněji bojovat s akné.
Přijímáte ze stravy dostatek omega-3? Problémy s pletí v dospělosti mohou být někdy spojené i s nedostatkem nenasycených mastných kyselin. Tyto užitečné a zdraví prospěšné kyseliny najdete především v tučných rybách, jakou jsou sledi, makrely, losos nebo tuňák. Jsou součástí nejdůležitějších fyziologických procesů v našem těle, které si je však nedokáže samo vytvořit. Proto je důležité, aby naše strava tyto kyseliny obsahovala. Jelikož nežijeme v přímořské zemi, v jídelníčku běžného Čecha nenajdeme tolik ryb, kolik je třeba. Abyste přijali jejich doporučené množství, pochutnávat byste si na nich měli alespoň třikrát týdně. Za posledních 35 let vzniklo více než 15 000 studií o pozitivních účincích omega-3. Ty prokázaly, že nenasycené mastné kyseliny jsou dobré nejen pro vaši pokožku, ale i pro srdce, mozek, klouby a oči. Pomáhají porazit záněty, akné a také jsou vhodné při léčbě lupénky a zánětlivých kožních onemocnění, které dokážou pořádně potrápit.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.