Akné je třeba léčit a nečekat, že samo přejde

Datum článku: 29. 3. 2016

Akné, přestože již nemáme středověk, stále provází spousta mýtů. Jedním z nich je i ten, že ho není třeba léčit. Ale kožní lékaři tento názor nesdílí. Vždy je třeba najít příčinu, diagnostikovat stupeň a podle toho určit, zda je nutná péče lékaře, či stačí pravidelné návštěvy kosmetického salonu s následnou domácí péčí.

péče o pleť, akné, léčba akné, kožní lékař, odborná léčba akné, kosmetika

Mýtus: Nechte akné projít si vlastním procesem


Množství lidí to určitě zná. Na tváři se vám objevila vyrážka, ale máma vám zakázala cokoliv s ní dělat. Prý si akné najde vlastní cestu a postupně se vyléčí. Odborníci však s tímto tvrzením nesouhlasí a myslí si, že to není zrovna nejideálnější rada pro člověka trpícího onemocněním akné.

Důvody, proč se podrobit léčbě akné

  1. Bez léčby se na pokožce mohou objevit nevzhledné jizvy, které se obtížně odstraňují.
  2. Úspěšná léčba akné působí i na sebevědomí postižené osoby, léčbou se zvyšuje.
  3. V současnosti je k dispozici mnoho léčebných postupů s vysokou úspěšností.

Trpí jím zejména ženy

Problematická pleť není jen signálem dospívání, trpí jí i ženy, které mají teenagerské roky za sebou. Odborníci uvádějí, že výskyt akné u žen ve věku 30 až 50 let stále narůstá. Onemocnění je zároveň doprovázeno i psychickými problémy a nižší sebedůvěrou na základě vzezření. Léčba akné v dospělosti vypadá jinak než léčba pubertálního akné. Kromě věku se akné vytváří, pokud tělo produkuje více olejnatých mastných látek a na pokožce se hromadí bakterie. To je způsobeno geneticky nebo nesprávnou péčí o pleť, ale ve velké míře i stresem, který zpracovává každý člověk jinak. Vypořádání se se stresem a intenzita prožívání má velký vliv na naši psychiku a tím i zdravotní stav.

Co způsobuje akné?

Přesná příčina akné není známa, ale názory lékařů se přiklánějí k domněnce, že je výsledkem několika sdružených faktorů. Jedním z faktorů je vzestup hormonálních hladin, zejména hormonů zvaných androgeny, které se zvyšují nejen u chlapců, ale i u dívek během puberty. Androgeny působí na mazové žlázy, které produkují více mazu, čímž se vytváří živné prostředí pro přemnožení bakterií a udržuje bludný kruh zánětlivé reakce. Dalším z faktorů je dědičnost vázána na více genů. Na akné negativně ovlivňuje i stres.

Léčba akné

Při léčení se dobré výsledky dosahují kombinováním vnitřního a vnějšího působení. Vědecky není prokázána jakákoliv spojitost jídla a akné, ale přesto lékaři doporučují konzumovat spíše lehkou a vyváženou stravu a samozřejmě dostatek tekutin. Problematická a aknózní pleť vyžaduje speciální péči. Při mírném postižení postačí kosmetická péče, u těžších forem může lékař předepsat různé prostředky lokální i celkové terapie.

Prevence

Základem péče je vždy používání speciální kosmetiky určené pro problematický typ pleti, nejlépe s obsahem zinku. Právě tato složka redukuje produkci mazu, má protizánětlivé účinky a rychleji hojí rány. Kromě toho se podílí na produkci hormonů a imunitních buněk, což je velmi důležité, protože podporuje celkový systém fungování organismu.

Autor: Martina Dvořáková