Množství lidí to určitě zná. Na tváři se vám objevila vyrážka, ale máma vám zakázala cokoliv s ní dělat. Prý si akné najde vlastní cestu a postupně se vyléčí. Odborníci však s tímto tvrzením nesouhlasí a myslí si, že to není zrovna nejideálnější rada pro člověka trpícího onemocněním akné.
Problematická pleť není jen signálem dospívání, trpí jí i ženy, které mají teenagerské roky za sebou. Odborníci uvádějí, že výskyt akné u žen ve věku 30 až 50 let stále narůstá. Onemocnění je zároveň doprovázeno i psychickými problémy a nižší sebedůvěrou na základě vzezření. Léčba akné v dospělosti vypadá jinak než léčba pubertálního akné. Kromě věku se akné vytváří, pokud tělo produkuje více olejnatých mastných látek a na pokožce se hromadí bakterie. To je způsobeno geneticky nebo nesprávnou péčí o pleť, ale ve velké míře i stresem, který zpracovává každý člověk jinak. Vypořádání se se stresem a intenzita prožívání má velký vliv na naši psychiku a tím i zdravotní stav.
Přesná příčina akné není známa, ale názory lékařů se přiklánějí k domněnce, že je výsledkem několika sdružených faktorů. Jedním z faktorů je vzestup hormonálních hladin, zejména hormonů zvaných androgeny, které se zvyšují nejen u chlapců, ale i u dívek během puberty. Androgeny působí na mazové žlázy, které produkují více mazu, čímž se vytváří živné prostředí pro přemnožení bakterií a udržuje bludný kruh zánětlivé reakce. Dalším z faktorů je dědičnost vázána na více genů. Na akné negativně ovlivňuje i stres.
Při léčení se dobré výsledky dosahují kombinováním vnitřního a vnějšího působení. Vědecky není prokázána jakákoliv spojitost jídla a akné, ale přesto lékaři doporučují konzumovat spíše lehkou a vyváženou stravu a samozřejmě dostatek tekutin. Problematická a aknózní pleť vyžaduje speciální péči. Při mírném postižení postačí kosmetická péče, u těžších forem může lékař předepsat různé prostředky lokální i celkové terapie.
Základem péče je vždy používání speciální kosmetiky určené pro problematický typ pleti, nejlépe s obsahem zinku. Právě tato složka redukuje produkci mazu, má protizánětlivé účinky a rychleji hojí rány. Kromě toho se podílí na produkci hormonů a imunitních buněk, což je velmi důležité, protože podporuje celkový systém fungování organismu.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.