Usnout není otázkou vypínače, který stisknete jakmile si lehnete do postele. Je skutečně jen několik málo šťastlivců, kteří dokáží usnout jakmile se jejich hlava dotkne polštáře. Pokud to však není váš případ, musíte se na spánek alespoň hodinku předem připravit. Prvních 20 minut prožijte přípravou na následující den - nachystejte si oblečení, jídlo, podklady do práce a podobně. Dalších 20 minut prožijte ve sprše, umyjte si zuby, převlékněte se do pyžama a celkově se připravte na spánek. Posledních 20 minut provádějte už jen odpočinkové činnosti.
Pokud máte během týdne zažité, že vstáváte o sedmé ráno a chodíváte spát v deset večer, neměňte to ani během víkendu. Mnoho lidí si zvykne během volna dopřát delší spánek, čímž se mohou velmi snadno narušit jejich "vnitřní hodiny". Zkuste si vytvořit rutinu, kterou budete dodržovat každý den - bez ohledu na to, zda ráno vstáváte do práce nebo máte volno.
Pokud je večeře vaše největší jídlo během dne, ujistěte se, abyste jedli alespoň dvě či tři hodiny před spaním. Obzvláště si je na to třeba dávat pozor při velkých porcích, pikantních nebo mastných jídlech, které dokáží zatížit žaludek.
Jedna odborná studie ukázala, že pokud je v pokoji větší teplo, člověk má tendenci se probouzet častěji během noci a má tak celkově lehčí spánek. Na základě toho se doporučuje před spánkem nastavit radiátor na menší teplotu než je během dne, aby se předešlo častému probouzení.
Červené víno je plné zdravých antioxidantů, díky čemuž může chránit vaše srdce a uklidnit vás po náročném dni. Pokud se však již chystáte spát, vínu se raději vyhněte, může snadno narušit druhou polovinu vašeho spánkového cyklu. Sedativní účinky alkoholu totiž doznívají po několika hodinách, což může způsobit časté probouzení během noci.
Banány obsahují velké množství hořčíku - minerální látky, která působí na lidský organismus velmi uklidňujícím dojmem. Chcete-li proto zlepšit kvalitu svého spánku, udělejte si na večer teplý nápoj z mléka s banánem a medem. Na dochucení můžete přidat i skořici či jinou ingredienci dle vlastního výběru.
Pokud jezdíte cvičit později večer, snadno se může stát, že se budete v posteli ještě dlouho převalovat a snažit se usnout. Důvodem je uvolňování dopaminu - hormonu, který působí jako neurotransmiter a udržuje tělo ve střehu. Doporučuje se proto cvičit alespoň 3 hodiny před spaním. V případě, že však musíte být v práci déle, zvolte si na večer jednodušší oddechové cvičení jako je jóga nebo pilates.
Přibližně hodinu před spaním byste si měli dát klid od televizoru, počítače, notebooku a i od samotného telefonu. Světlo vyzařující z těchto zařízení vysílá signál do mozku, že je ještě den, a proto se vám v důsledku toho může i hůře usínat. Studie provedená vědci z Harvardské univerzity zjistila, že světlo z obrazovky potlačuje sekreci melatoninu, vlivem čehož může usínání trvat déle.
Horká koupel ve vaně může působit na tělo neuvěřitelně uvolňujícím způsobem a nastavit teplotu tepla tak, aby ho postupně připravovala na spánek. Snadno se vám může stát, že když vyjdete z vany, začnete zívat a pociťovat únavu.
Studie provedená vědci z connecticutské univerzity prokázala, že vůně esenciálního oleje před spaním může zajistit hlubší spánek a dodat více energie v následující den. Můžete si olejem trošku pokapat polštář nebo si dát celou rostlinku pod peřinu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.