Vnitřní neklid a poruchy spánku často upraví vhodná relaxace
Datum článku: 6. 4. 2017
Vnitřní napětí nás často okrádá o běžné radosti dne. Ale v hektické době často nemáme čas, abychom si mohli odpočinout a nabrat síly pro každodenní požadavky. Příčiny nervozity a neklidu jsou odlišné, výsledky jsou téměř vždy stejné. Tělo a mysli chybí potřebné oživení. Je to přesně to, proč je klid nezbytný, pokud máme co do činění s novými úkoly, ať už v rodině, v práci nebo mezi přáteli.

Nervozita a poruchy spánku
Napětí ve dne, ve večerních hodinách nejde odpočívat a potom nenásleduje klidný spánek. Vzhledem k výslednému nedostatku spánku druhý den je mučení. Jedná se o cyklus, který je těžké prorazit. Ve většině případů jednoduchá opatření přispějí k dosažení míru a vnitřní rovnováhy. Přírodní medicína také nabízí množství léčivých rostlin, připravenýh nám pomoci, uvolněně prožít den a lépe vypnout v noci.
Jaké jsou příčiny úzkosti?
Téměř každý zažil fáze během svého života, ve kterých trpěl obtížnou nervozitou nebo predispozicí k úzkosti díky každodenním požadavkům. Příčiny vnitřní nerovnováhy mohou být buď v našem prostředí nebo dokonce v nás.
K příčinám v oblasti životního prostředí patří
-
konstantní zátěž, ať už v rodině nebo na pracovišti
-
denní shon s časovým tlakem a nadměrné pracovní vytížení
-
přehnané požadavky našich blizkých
-
smyslové přetížení
-
obtížný život
Mezi minulostí v sobě příčiny patří
-
vysoké nároky na sebe, jak udělat všechno perfektní
-
přecitlivělost na kritiku druhých
-
zklamání
-
nelze vypnout
-
sklon k malichernostem
-
Ženy často trpí neklidem, zvláště proto, že jsou často dvojnásob zatíženy rodinou a kariérou. Ale i hormonální výkyvy během menopauzy mohou způsobovat úzkosti a nervozitu. Ale očekávání lidí může být tak velké, že dojde ke ztrátě vnitřního klidu a rovnováhy.
Jaké jsou důsledky častého neklidu?
Za normálních okolností, po každém stupeni námahy následuje relaxační fáze. Top jsou reakce v těle, které jsou využívány k relaxaci. Patří mezi ně klidné dýchání, snížená srdeční frekvence a snížený výkon oběhu. Pokud chybí relaxace v průběhu delšího období, má to důsledky pro naše tělo. Připravenost k nemoci je oslabená, patogeny na nás mohou zaútočit rychleji. Dlouhodobé důsledky jsou závažné nemoci a fyzická postižení.
Konstantní stres útočí na psychiku. Stejně jako naše tělo také psychika potřebuje čas na zotavení. V opačném případě se může rozvinout deprese, která musí být ošetřena lékařem. Obavy, které trvají delší dobu, nejsou důvodem k vlastní diagnostice a léčbě! Ta patří do rukou zkušeného lékaře. Tím lze zjistit, že podle charakteru onemocnění lékař zvolí vhodnou léčbu, která bere v úvahu jak tělo tak i duši.
Deset tipů pro větší vnitřní klid
-
Aby bylo možné úspěšně řešit neklid, má smysl zabývat se svou vlastní životní situací. Udělejte si seznam, kdy je napětí největší. pak přemýšlejte o tom, jak řešit tyto situace.
-
V případě zvýšené pracovní zátěže, můžete požádat svého bližního o pomoc, ať už v práci nebo v osobním životě.
-
Snažte se nežít pod tlakem. Udělejte si čas organizovat si své myšlenky.
-
Přidejte si k úkolu, že můžete vždy požádat ostatní o pomoc. Předat někdy úkoly ostatním není na škodu.
-
Pokuste se vyhnat cizí události ze svého každodenního života.
-
Každý den s pracovním plánem. Přemýšlejte o tom, jak dlouho vám bude trvat jednotlivý úkol. Plánujte i vědomé fáze relaxace. Naučte se myslet i na to. Každý potřebuje čas na zotavení a nemusí být vždy k dispozici všem.
-
Dopřát si prostorový odstup od svého okolí při relaxaci v rodině nebo v práci je obtížné. Procházka v parku, v blízkosti vody nebo v lese pomůže přijít myšlenky a v klidu odpočívat.
-
Naučte se záměrně na konci zvolnit, měli byste mít asi 2 hodiny před spaním dokončen svůj denní program. Pak je čas na odpočinek. Užitečné jsou i večerní rituály.
-
V případě, že je vypnutí těžké, můžete se naučit relaxační techniky v kurzech
-
Závažné duševní poruchy a organická onemocnění musí být léčena lékařem. Trpíte-li nějakou dobu pocity neklidu či obav, nebojte se obrátit na svého praktického lékaře. Léky si neordinujte sami, ale občas se medikamentózní léčbě nedá vyhnout. Jde ale o léky často návykové a pouze na lékařský předpis, kdy je nutné, se řídit doporučenými dávkami, která vám naordinuje lékař!
Autor: Lenka Kostková