Únava, kterou nevyřeší ani odborní lékaři

Datum článku: 7. 7. 2016

Podle lékařů jste v pořádku, ale vy se tak necítíte? Absolvujete nekonečné kolečko po odborných lékařích, už se na vás koukají jako na simulanta a vy jste bez zjevné příčiny unavení a bez energie? Tak to vám nezbude nic jiného, než si najít příčinu sami. Sami své tělo znáte nejlépe a budete ho muset víc sledovat a příčinu odhalit. A my vám v tom pomůžeme!

lidé, únava, nemoc, zdraví, biologické hodiny, spánek, životospráva

Únava je nakažlivá

Světem se šíří nakažlivý virus, který se týká téměř každého z nás a lze jej nazvat jedním slovem: únava. Máme pocit, jakoby nám došly baterky. Ráno se nemůžeme vyhrabat z postele a už odpoledne se cítíme zcela zničení, že bychom nejraději zalezli někam do kouta a nemuseli nic dělat ani na nic myslet. Po práci už nemáme vůbec sílu, abychom dělali něco jiného. Ještě nikdy nebyl počet lidí, kteří se cítí podobně, tak vysoký, jako dnes. Za nezdravou únavu odborníci považují, pokud se cítíte vyčerpaní několik dní v měsíci. Svůj stav byste měli řešit tehdy, pokud trvá 5 a více dní.

Co je vlastně únava

Stejně jako hlad či žízeň je únava mechanismus těla, který nás drží při životě. Chrání nás před přetížením - tělesným i duševním. Únava, která na základě tohoto ochranného mechanismu vzniká, má většinou dobrý důvod. Může jím být dlouhý den v práci, náročný trénink či příliš dlouhé cestování. Tato forma únavy může být často i příjemná, ten pocit, když se jí poddáme a opět se z ní vyspíme, si dokonce užíváme. Ale existuje ještě jiná forma únavy. Je nepříjemná a nedokážeme identifikovat její příčinu. Taková únava je signálem, že něco nefunguje, jak má. Ale co to může být? V následujících řádcích vám to pomůžeme odhalit.

Jehla v kupce sena

Únava je jedním z nejobecnějších příznaků, na jaké lékař narazí. Může se za ní skrývat v podstatě cokoli. I když většina z nás předpokládá, že na vině jsou tělesné příčiny, pravda to bývá jen zřídka. Přesto je dobré zajít na vyšetření k lékaři. Měl by vám změřit tlak a tepovou frekvenci, poslechnout srdce a dýchání a zeptat se na další symptomy - horečku, úbytek hmotnosti a bolest. Užitečné je udělat krevní obraz, změřit zánětlivé hodnoty a zkontrolovat funkci ledvin a štítné žlázy. Příčinu může pomoci odhalit i to, pokud se vás zeptá na vaši chuť k jídlu a zkontroluje zásoby železa, vitaminu D, B a kyseliny listové. Ve většině případů však ani taková důkladná prohlídka příčinu neodhalí. Pokud i lékaři něco zjistí, většinou je to nedostatek železa a příležitostně se vyskytne i snížená činnost štítné žlázy. Takže pro většinu pacientů trpících únavou jsou laboratorní testy bez výsledku, který by odhalil pravou příčinu. Co potom?

Od lékaře k lékaři

Pokud se všeobecnému lékaři nepodaří odhalit přesnou příčinu vaší dlouhotrvající únavy, pošle pacienta ke specialistovi. Pokud ani ten nic nezjistí, putuje k dalšímu. Takto to může pokračovat dál a v mnoha případech končí celá tato tortura bez výsledku. To neznamená, že na vině jsou lékaři, protože ti se mohou pohybovat pouze v omezené škále diagnóz. Žádný z nich není v pozici, aby mohl registrovat všechny životní okolnosti a zvyky pacientů. Přitom právě tam se často skrývají příčiny únavy, které nezapadají do systémového diagnostického rámce. Někdy jsou na vině nečekané maličkosti, pro které pociťujeme nekonečnou únavu, a to zejména, pokud se několik z nich objeví najednou.

Poskládejte si mozaiku

Vědci se shodují v tom, že největší vliv na přetrvávající pocity únavy má to, nakolik jsme vystaveni stresu, co jíme a jak spíme. Kdo by byl řekl, že za nedostatkem energie či pocity únavy se může skrývat i croissant k snídani či chaotický psací stůl? Abyste odhalili všechny možné příčiny, připravili jsme pro vás testy. Pomocí nich přijdete na to, co může být příčinou pocitů únavy právě ve vašem případě. My vám poradíme, jak z toho kola ven.

Jsou moje hodnoty v pořádku?

Puls / tepová frekvence: údery za minutu (u dospělého): 60 - 80
Železo: ženy: 23 - 165 g / dl; muži: 35 - 168 g / dl
Feritin (nitrobuněčný protein): ženy: 13 - 651 g / dl; muži: 4 ​​- 665 g / dl.
Při hodnotách pod 15 g / dl jsou zásoby železa nedostatečné.
Štítná žláza: TSH hodnoty: 0,3 - 4 mU / l
Trijodthyronin volný, FT3 hodnoty: 2,5 - 6 pg / ml
Tyroxin volný, FT4 hodnoty: 8 - 20 pg / ml
Vitamin D3 [1,25 (OH) 2-D3]: 16 - 56 pg / ml
Vitamin B12: (kobalamin): dospělý: 199 - 732 pg / l
Kyselina folová (vitamin B9): 1,3 - 16,3 ng / ml

Krade vám energii špatný spánek?

Prospíte celou noc a přesto jste ráno unavení? Pokud se ráno necítíte odpočatí a během dne na vás padá únava, měli byste začít přemýšlet o kvalitě vašeho spánku. I když možná spíte dostatečně dlouho (většina lidí potřebuje 7 - 8 hodin), váš spánek pravděpodobně není dost hluboký. Pokud silně chrápete, trpíte spánkovou apnoe, což je onemocnění, při kterém dochází k přestávkám v dýchání, nebo poruchami pohybu, tzv. syndromem neklidných nohou, může to rušit váš spánek. Základní pravidlo lékařů zní: Pokud se porucha spánku objeví více než 3x do týdne, trvá déle než 3 hodiny za noc a táhne se déle než 3 týdny, měli byste navštívit lékaře. V spánkovém centru lékaři pozorují, co se během spánku děje s vaším tělem a mozkem.

Nemůžete usnout?

Kdo se ani po uložení nedokáže uklidnit, může si pomoci horkou koupelí. Zvýší teplotu těla a to se postará o to, že usnete rychleji a budete mít hluboký spánek. Nejlépe působí 15 minutová koupel ve vodě zahřáté na 34 - 38 ° C, po které se uložíte ke spánku.

Chrápete?

Mnoho lidí, kteří chrápou, trpí spánkovou apnoe. Při tomto onemocnění se uzavírají horní cesty dýchací, v důsledku čehož dochází k přerušení dýchání. Nejnebezpečnější na této nemoci je, že postižený většinou o svém nočním zápase o život ani netuší. Následky na zdraví jsou přitom fatální. Neustále přerušení hlubokého spánku vedou k únavě během dne, poklesu výkonu a mikrospánku. Extrémní stres pro tělo navíc způsobuje i zvýšení rizika infarktu a mozkové příhody. Čím déle, silněji a hlasitěji chrápete, tím vyšší je riziko, že se u vás rozvine spánková apnoe. Důvodem je, že tkáně hltanu a jazyka se časem opotřebují.

Řídíte se svými vnitřními hodinami?

Kdo permanentně žije proti svým vnitřním hodinám, riskuje únavu. Studie ukázaly, že neustále ignorování vlastního rytmu drasticky zvyšuje i riziko kardiovaskulární poruchy a problémů s látkovou přeměnou. Jaký typ jste - ranní ptáče či noční sova?
* Ráno často sportuji. Důležité věci nenechávám na večer.
* Nemám problém se vstáváním a v práci jsem vždycky první.
* Během týdne raději večer zůstávám doma.
* Nejraději chodím spát kolem 23. hod.
* Ihned po probuzení jsem fit.
* Vzácně spím méně než 6 hodin.
Vyhodnocení: Našli jste se ve více bodech? Tak pak jste typické ranní ptáče a nejdůležitější úkoly dne byste měli zvládnout dopoledne. Pokud jste již kolem oběda unavení, můžete si po obědě dopřát spánek, ne však delší než 20 minut. Kdo naopak označil pouze jednu nebo žádnou možnost, je sova a během běžného dne to má těžké. Zvyky ze školního období se v pracovním životě ještě upevní. Sovy jsou mnohem častěji nuceny k tomu, aby žily proti svým vnitřním hodinám. Znakem toho je špatná nálada po probuzení. Buďte si toho vědomi a udělejte vše pro to, abyste si ráno zpříjemnili. Probere vás světlo, velká sklenice vody či některé gymnastické cviky při otevřeném okně. Důležité úkoly si odložte na odpolední či večerní hodiny. Mezi ranním ptáčetem a noční sovou existuje i smíšený typ. Pokud k němu patříte, jste fit během celého dne.
 

Autor: Lenka Kostková