Smutná událost v životě může vést k poškození srdce. Švýcarští vědci pozorovali lidi se vzácným a neobvyklým stavem nazývaným Syndrom zlomeného srdce. K oslabení a selhávání srdce dochází náhle, často po stresující a emotivní události jako například ztráta blízké osoby. Jde o málo probádané oblast. Podle odborného časopisu European Heart Journal svou roli však hraje mysl, reagující na stres.
Syndrom zlomeného srdce, známý také jako Tako-tsubo syndrom (stresová kardiomyopatie) popisuje na tvar srdce u lidí s tímto stavem. Jejich srdec připomíná past na chobotnice. Odlišuje se od selhání srdce, které způsobuje ucpání cévy. Má však stejné příznaky včetně dušnosti a bolesti hrudníku. Spouštěčem je často nešťastná událost. Nicméně spojitost může mít i velmi vzrušující událost jako svatba či nové zaměstnání. Může to být dočasný stav, kdy se srdeční sval zotaví během několika dní, týdnů nebo měsíců. Ale v některých případech může vést až k úmrtí.
Lékaři ve Švýcarsku sledovali změny na mozku u 15 pacientů se syndromem zlomeného srdce. Skeny ukázaly značné změny ve srovnání s 39 zdravými lidmi z kontrolní skupiny. Mozky vykazovaly méně komunikace mezi oblastmi souvisejícími s kontrolou emocí a nevědomím nebo systémem automatických činností jako je tlukot srdce. Jsou to zároveň oblasti zodpovědné za kontrolu stresu. Emoce se zpracovávají v mozku. Proto selékaři domnívají, že onemocnění pramení v mozku se sestupným vlivem na srdce.
Syndrom zlomeného srdce není jen fráze. Je to nebezpečné postižení srdce, které může mít i fatální následky. Přesná příčina zatím není známa. Podle odborníků však může jít o zvýšenou hladinu stresových hormonů jako je adrenalin.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.