Sleva - zázračné slovo, které tak rádi posloucháme

Datum článku: 11. 12. 2018

Proč tak rádi slyšíme na slov sleva, akce a podobné výrazy? Bojíme se manipulace ze stran obchodníků, ale oni jen dokáží dovedně zahrát na struny, které jsou nám občas tak blízké...

sleva, black friday, úspora, peníze, lidé, myšlení

Černý pátek - Black friday

Slovo "sleva" na nás stále působí magicky, ale na zvýšení prodeje zboží nebo služeb je dnes k dispozici i sofisitikovanejší přístup - například stále relativně málo známý neuromarketing.

Neuromarketing

Neuromarketing je jen marketing, který při komunikaci se spotřebitelem využívá vědecké poznatky o fungování lidského mozku. Přináší řešení na otázku: Jak se dá informace o produktu efektivně doručit do hlav spotřebitelů? To může pro spotřebitele znamenat, že je osloví méně reklam, které jsou účinnější. Neuromarketing hledá odpovědi na otázku: Jak má vypadat reklama a co má obsahovat, aby si ji lidé snadno a rychle zapamatovali? To zase může spotřebitelům usnadnit život při naplňování jejich potřeb, protože si bez velké námahy zapamatují řešení, které je osloví. 

Účinné triky obchodníků

Jedno z obchodnických umění je tvorba cenových rámců a akcí, tedy různých typů slev. Ale jsou i jiné, méně známé triky. Například v nákupních centrech nás může zpomalit pomalá hudba a čím déle jsme v obchodě, tím více peněz utratíme. Čerstvé květiny při vstupu do hypermarketu v nás mohou evokovat, že i zelenina ve vedlejší regálu je čerstvá.

Zoufalí lidé dělají špatná rohodnutí

Pokud si myslíte, že šťastná tvář odbrzdí spotřebitele, tak to je mýtus. Lidé, kteří jsou pod vlivem negativních emocí, dělají více nevýhodných rozhodnutí, než ti šťastní. Tonoucí se stébla chytá. Zkrátka, nešťastní lidé dělají zoufalá rozhodnutí, protože negativní emoce ochromují varovný systém, který nás má varovat před špatným rozhodnutím.

Nakupujte, když jste šťastní

Pokud chcete výhodně nakoupit, nakupujte, když jste šťastní! Pokud jste nešťastní, rozhodnutí a nákupy odložte na další den.

Je to v nás

Lidé nakoupí, pokud podnět osloví jejich chamtivost, pýchu nebo strach, ale to už je o charakteru každého z nás. Marketing ani neuromarketing nás nezmění, protože osloví jen to, co je již v nás!

Autor: Lenka Kostková