Proč bez obav navštívit psychoterapeuta?

Datum článku: 7. 3. 2017

Ještě před nedávnem se automaticky rozumělo, že návštěva psychologa je pouze pro "blázny". Mnozí lidé však už zjistili, že rozhovor se psychoterapeutem jim může pomoci při řešení zdánlivě neřešitelných problémů.

duševní zdraví, psychoterapeut, duševní zdraví, vztahy, práce, děti, rodina, rodiče, rozvod

Co je to psychoterapie?

Psychoterapie je forma léčby založena na vztahu mezi daným jednotlivcem a psychologem / psychoterapeutem. Psychoterapie je založena na dialogu, probíhá v bezpečném a podpůrném prostředí, který terapeut vytváří pro svého klienta, aby mohl volně mluvit - bez posuzování a bez emocí. Pomáhá řešit problémy, se kterými si klient neví rady, které ho ubíjí a znemožňují žít svůj život komfortně a kvalitně. Můžeme proto říci, že psychoterapie si klade za cíl, pomáhat klientům žít šťastnější, zdravější a produktivnější život. V této práci se používají techniky, které tomuto cíli dopomáhají, identifikují a mění myšlení, cítění a chování nebo se klienti učí nové dovednosti. Základní problémy, se kterými klienti navštěvují psychologa

1. Větší životní události

Problémem číslo jedna může být větší životní události: hrozící rozvod nebo partnerský rozchod, finanční krize, vážné zdravotní potíže nebo úraz, řešení krize středního věku, stárnutí apod. Co je cílem a očekáváními v těchto životních otázkách? Je to především nalezení zkušeného a neposuzujícího psychologa, který pomáhá jednotlivcům nebo párům nacházet nové cesty řešení jejich problémů, nové způsoby komunikace, které nemají osvojené a umožní jim vyjít z bludného kruhu. Při krizi středního věku nebo při stárnutí je důležité hledání nového smyslu života, obnovení sebe samého vstupem do nové kariéry, setkávání se s novými lidmi, rozvoj osobnosti.

2. Deprese

Druhým nejčastějším problémem je deprese. Jsou to stavy, kdy máme problémy vstát z postele, nacházet smysl a motivaci k životu, pokud to, co nás bavilo a naplňovalo již nemá najednou smysl nás nadchnout a dávat nám radost ze života. Přestože při daném problému je velmi důležitá medikamentózní léčba (léčba lékovou formou), při mírnějších formách je důležitá až nezbytná kombinace s prací psychologa.

3. Úzkostné poruchy

Úzkostné poruchy jsou třetí skupinou, se kterou klienti přicházejí pro psychoterapeutickou pomoc. Jsou to stavy, kdy se cítíme nervózní nebo jsme v panice např. v sociálních situacích, vystoupeních, nebo jsou to různé fobie (strachy z různých věcí apod.). Patří sem i tzv. posttramatická stresová porucha, která nastupuje po přežití závažných traumat a zkušeností, jakož i další skutečnosti, které vytvářejí velmi silný stres a takto paralyzují člověka, který je prožívá a omezují mu život.

4. Problémy spojené s hněvem

Čtvrtou skupinou jsou problémy spojené s hněvem a podrážděností, jelikož v dnešní době musíme čelit obrovskému tlaku z požadavků ať už v práci nebo v rodině nebo i z neustálé stimulace současné technologie. Mnozí lidé neumí adekvátně zvládat stres, který se na ně dennodenně valí a následují výbuchy hněvu - ať veřejné nebo častěji u těch, které mají nejraději. V tomto směru je proto důležité, naučit se různým vhodnějším způsobům komunikace a zvládání hněvu - protože hněv často zasahuje vztahy a narušuje je. Klienti řeší své problémy novými způsoby a pomáhají tak i své rodině a okolí.

5. Rodinné a rodičovské problémy

Pátou kategorií mohou být různé rodinné a rodičovské problémy. Rozvody a vytváření rodin, které jsou smíšené např. s dětmi z více vztahů vznikají často vážně vztahové a výchovné problémy. Samotné rodičovské problémy jsou častým problémem - od problémů s nevhodným chováním dětí, ať už doma nebo mimo domov, přes nadměrné trávení času na internetu, hraním her, kontakt s nevhodnými skupinami vrstevníků a s tím spojené problémy, až také první kontakt s drogami apod. Děti se takto mohou často odcizovat a nabírat formy chování, které narušují fungování rodiny - to ovlivňuje samozřejmě ostatní členy rodiny a staví rodiče do nezáviděníhodné pozice řešení chování svých dětí

Další typy problémů

Samozřejmě jsou i další důležité problémy, se kterými vcházejí klienti do pracovny psychoterapeuta. Mohou to být ještě např. závislosti (alkohol, drogy, gamblerství, nelátkové závislosti), smutek a ztráta, nedostatek sebevědomí, poruchy příjmu potravy, psychické poruchy a další. Stejně, jako se staráme o své tělesné zdraví a navštěvujeme lékaře, když máme zdravotní problém, měli bychom využívat i pomoc psychoterapeuta v situacích, na které nám nestačí psychické síly a naučit se to vnímat to jako standardní péči o sebe v dnešní době. Psychoterapeuté jsou připraveni za každých okolností nabídnout svou pomoc. Stačí je navštívit a nebránit se jejich snaze, která zase zajistí klid a harmonii v "rozbitém" životě.
 

Autor: Martina Dvořáková