Práce kvůli penězům nepřináší pocit štěstí

Datum článku: 10. 10. 2016

Šťastný život nejde prožít bez peněz. Žijeme v době, kdy se téměř za všechno platí a bez peněz to prostě nejde. Ale na druhou stranu, ani peníze vám štěstí nezaručí. Koupit si nemůžete zdraví, i když s penězi bohužel často máte kvalitnější péči a nejnovější výdobytky moderní medicíny. Jenže, často ani to nestačí a tělo si řekne dost a i moderní medicína je na něj krátká. Ale tohle probírat nebudeme. My se v našem článku zaměříme na to, co nás dělá v životě šťastnými a peníze necháme tentokrát stranou těm, kteří ve skutečnosti ani šťastní nejsou, přestože jim mnozí jejich závratné sumy závidí.

lidé, vztahy, štěstí, práce, peníze

Easterlinův paradox stále platí

Hledání souvislosti mezi bohatstvím a štěstím se táhne napříč celou lidskou historií. Zjištění Richarda Easterlina z roku 1974 však platí i dnes. Peníze vytvářejí pocit štěstí u lidí jen do té míry, dokud zajišťují jejich základní životní potřeby. Snaha o stále vyšší příjmy a výdělek vyúsťuje naopak do úzkosti, deprese a neurózy. To vysvětluje paradox, jak je možné, že například na Srí Lance se cítí lidé šťastnější než v rozvinuté Americe.

Práce nás dělá šťastnějšími než peníze

Daniel Kahneman získal v roce 2002 Nobelovu cenu za ekonomii, ale známý se stal zejména díky výzkumu sledujícímu spojitost štěstí a práce. Na tisících lidí dokázal, že zvýšení pocitu štěstí souvisí s uspokojením v práci více než s odměnou za ni. Proto úspěšní umělci, sportovci a podnikatelé mají vyšší pocit štěstí a finanční zisk je pouze důsledkem ne prioritou. Volba práce kvůli penězům přináší mnoho negativ spojených s ohrožením zdraví i přátelství a vyvolává pocit frustrace a nepokojnosti se životem.

Práce na sobě

Není to srovnávání, ale snaha být každý den lepší a lepší. Randy Gage, který patří k mistrům amerického snu a podařilo se mu z pohnuté minulosti a vězení vypracovat na milionáře, říká, že nemůžeme být lepší než všichni, ale můžeme být každý den lepší než jsme byli včera. Proto není tak podstatné srovnávat se s celým světem, ale pracovat na sobě. Snaha zlepšovat se krok po kroku je spojena s pocitem štěstí a životního naplnění.

Ženám dají více štěstí děti

Pokud se budeme dívat na hladinu štěstí ve vztahu, muži se na spokojenost a štěstí obvykle dívají přes optiku partnerky a spokojenost s ní. Pro ženy je dobrý chlap jaksi málo a na dosažení rodinného štěstí potřebují i ​​funkčnost mateřského instinktu. Potřeba dětí u žen vysoce souvisí i s pocitem štěstí.

Spojitost s přírodou

Příroda má i v 21. století na člověka silný vliv. A zejména na jeho pocit štěstí. Nakupování vyvolává v lidském mozku pocity euforie, ale šťastní se v nákupním centru plného hluku a betonu cítit nebudeme. Lidé, kteří žijí v přírodě, nebo často chodí do lesů jsou šťastnější. I to je recept, jak ulevit městské duši.

Autor: Lenka Kostková