Hledání souvislosti mezi bohatstvím a štěstím se táhne napříč celou lidskou historií. Zjištění Richarda Easterlina z roku 1974 však platí i dnes. Peníze vytvářejí pocit štěstí u lidí jen do té míry, dokud zajišťují jejich základní životní potřeby. Snaha o stále vyšší příjmy a výdělek vyúsťuje naopak do úzkosti, deprese a neurózy. To vysvětluje paradox, jak je možné, že například na Srí Lance se cítí lidé šťastnější než v rozvinuté Americe.
Daniel Kahneman získal v roce 2002 Nobelovu cenu za ekonomii, ale známý se stal zejména díky výzkumu sledujícímu spojitost štěstí a práce. Na tisících lidí dokázal, že zvýšení pocitu štěstí souvisí s uspokojením v práci více než s odměnou za ni. Proto úspěšní umělci, sportovci a podnikatelé mají vyšší pocit štěstí a finanční zisk je pouze důsledkem ne prioritou. Volba práce kvůli penězům přináší mnoho negativ spojených s ohrožením zdraví i přátelství a vyvolává pocit frustrace a nepokojnosti se životem.
Není to srovnávání, ale snaha být každý den lepší a lepší. Randy Gage, který patří k mistrům amerického snu a podařilo se mu z pohnuté minulosti a vězení vypracovat na milionáře, říká, že nemůžeme být lepší než všichni, ale můžeme být každý den lepší než jsme byli včera. Proto není tak podstatné srovnávat se s celým světem, ale pracovat na sobě. Snaha zlepšovat se krok po kroku je spojena s pocitem štěstí a životního naplnění.
Pokud se budeme dívat na hladinu štěstí ve vztahu, muži se na spokojenost a štěstí obvykle dívají přes optiku partnerky a spokojenost s ní. Pro ženy je dobrý chlap jaksi málo a na dosažení rodinného štěstí potřebují i funkčnost mateřského instinktu. Potřeba dětí u žen vysoce souvisí i s pocitem štěstí.
Příroda má i v 21. století na člověka silný vliv. A zejména na jeho pocit štěstí. Nakupování vyvolává v lidském mozku pocity euforie, ale šťastní se v nákupním centru plného hluku a betonu cítit nebudeme. Lidé, kteří žijí v přírodě, nebo často chodí do lesů jsou šťastnější. I to je recept, jak ulevit městské duši.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.