Počítačové hry zlepšují paměť a koncentraci dětem, dospělým i seniorům

Datum článku: 2. 8. 2017

Počítačové hry jsou opěvované, ale i nenáviděné. Vzniká na ně závislost, zároveň však mohou také zlepšovat paměť a schopnost koncentrace. A to dokonce u téměř všech věkových kategorií, tedy i u seniorů.

děti, pc, počítačové hry, zdraví, senioři, paměť, mozek

Kladné i záporné stranky počítačových her

Počítačové hry zlepšují koncentraci i paměť. Jedny je zbožňují, jiní zatracují. Dlouhé hodiny, které dokáží strávit děti hrou před počítačem přivádějí rodiče obvykle k zoufalství. Výzkumy však potvrzují, že videohry mají nejen špatnou, ale i dobrou stránku. Hráčů videoher je přes miliardu a tak není divu, že se odborníci na tento fenomén zaměřili na to, aby zjistili, zda se jeho milovníci mohou stát agresivnější nebo závislí. Mohou. Ale zároveň se potvrdilo staré známé, že všechno zlé je pro něco dobré.

Lepší soustředění

Výzkumníci zjistili, že dospělí pravidelní hráči se dokáží tak koncentrovat, že umí najednou bez problémů sledovat šest různých věcí a dětští hráči měli mnohem lepší výsledky v testech kreativity než jejich vrstevníci, kteří videohrám neholdují. V jednom z testů sledovali dobrovolníci na monitoru počítače více najednou se pohybujících rozličných objektů a zvládli to mnohem lépe než nehráči. Berlínští vědci se zaměřili na souvislost mezi videohrami a růstem mozku. Lidé, kteří dva měsíce hráli jednu videohru, podstoupili vyšetření magnetickou rezonancí před pokusem i po něm. U všech po hraní zjistili zvětšený pravý hipokampus a mozeček. Američtí vědci zkoumali pro změnu vliv videoher na poznávací schopnosti důchodců a vyšlo jim, že pravidelným hraním si zlepšili pozornost a pracovní paměť o třicet procent.

Přibývá šedé kůry

Pozitivní vliv videoher na vývoj dítěte potvrdili vědci z Mind Research Network. Tvrdí, že logická počítačová hra, při které musí děti rychle přemýšlet a reagovat, aby složily kostky různých tvarů, vyvolává v mozku trvalé změny - nárůst šedé kůry. A tak, přestože všeho, i počítačových her moc škodí, není třeba z nich dělat úhlavního nepřítele. Ačkoli je nesporné, že zvyšují agresivitu a může se z nich stát závislost, je zejména na rodičích, aby pro děti našli zdravou hranici. A dokázali využít potencionál počítačových her ve prospěch dítěte.

Autor: Martina Dvořáková