Noční můry? Netahejte šéfa do postele!

Datum článku: 28. 3. 2017

Uprostřed noci se najednou proberete ze spánku, vidíte na stěně podivné stíny, slyšíte zvláštní zvuky? Vše vnímáte jinak než přes den. Než si uvědomíte, že je to pouze hra světel a ruch ulice, po těle vám už naskakuje husí kůže.

duševní zdraví, noční můry, zdraví, spánek, psychika

Hormony štěstí versus melatonin

Nejčernějším myšlenkám propadají lidé mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní. Proč? Když se nad ránem probudíte, svět kolem se jeví mnohem horší než za bílého dne. Mohou za to hormony. Hormony štěstí převálcuje strach. V noci reagují všechny smysly na pohyby či zvuky intenzivněji. Důvod je jednoduchý. Zejména oči, na které se přes den spoléháte, jsou ve tmě nepoužitelné. Najednou se leknete i vlastního stínu. Za špatné pocity jsou však zodpovědné zejména hormony. Když spíte, zpomaluje se nejen dech, srdeční frekvence, krevní tlak, ale také produkce hormonů. Jedinou výjimkou je melatonin, který má na svědomí noční negativní pocity, takže když se vzbudíte ve tři ráno, je ho v těle nejvíce. Hormony dobré nálady - endorfiny v té době nemají ani nejmenší šanci, strašidlo tehdy vidíte i ve svém spolunocležníkovi.

Netahejte šéfa do postele

Nebojte se, nemusí se z vás stát uzlík nervů. Abyste se vyhnuli nocím plným strachu a představivosti, musíte si dopřát zdravý spánek. Pak se ve tři v noci jen tak snadno neprobudíte! Za neklidný spánek často může celodenní stres. Nechcete, aby vás v posteli mátly pracovní úkoly a ve snech se vám zjevoval šéf? Napište si před spaním seznam úkolů, které chcete druhý den udělat. Pokud máte čas, připište i možná řešení. Odlehčíte si hlavu a budete spát jako v bavlnce. Mnoho lidí tráví večery před televizní obrazovkou. V žádném případě se však před spaním nedívejte na akční krváky či horory! Ty povzbuzují noční představivost a číst si na dobrou noc detektivku, také není ten nejlepší nápad.

Zachrání vás mléko, postel a blízký člověk

Pokud se již v noci probudíte, ztracený klid získáte jednoduchými triky. V dětství pomáhá zahnat strašidla chápavá matka. Pohladí potomka po hlavě, uklidní, zakryje peřinou, chvíli podrží za ruku a už mu na víčka padá sen. Blízkost druhého člověka je nejlepším lékem i v dospělosti. Přepadl vás strach? Přitulte se k partnerovi a silně ho obejměte! Ale samotáři také nemusí zoufat, existuje pomoc i pro ně. Špatných pocitů se zbavíte, když v místnosti rozsvítíte. Pak si dejte sklenici mléka a pořádně se zachumlejte do peřin. Získáte tam pocit bezpečí. Opakujte si, že postel je pro vás záchranným člunem, ve kterém vám nic špatného nehrozí.

Autor: Lenka Kostková