Mít radost ze života, mít smysl života je často teoretická a filozofická otázka. Pravdou je však i to, že je to velmi lidská otázka a dotýká se každého z nás. Lidé se smyslem života jako kdyby létali, daří se jim, pracují, jdou vpřed, stále se něčemu věnují. Druhá strana této mince hovoří o nedostatku smyslu života, nudě nebo nepřítomnosti radosti ze života. Žít život bez smyslu, cílů, radosti a hodnot vytváří velmi velký stres a doslova utrpení. Je to jako psychická životní zácpa.
Smysl života je u každého odlišný, odlišný ze dne na den, z hodiny na hodinu. Znamená to, že to, co je důležité, není smysl života jako takový, ale zvláštní smysl života daného člověka v daném okamžiku.
Hledání je hlavní motivací v životě člověka, proto je pochopitelné, že v případě jeho neexistence jako kdybychom byli vypnutí od života. Nastupuje otázka: co mám dělat, čemu se mám věnovat, jaký je smysl mého života tady a teď? Už jen pouhé konstatování tohoto nelítostného stavu, že vás nic nebaví, poukazuje na to, jak je důležitý váš osobitý smysl života, abyste mohli vůbec fungovat, mít radost ze života. Kdesi hluboko v konstatování, že vás nic nebaví je jakoby skryté hledání, které nemá aktuálně svůj cíl. Cítíte se frustrovaní, jako běžec, který ztratí cestu. Pobíhá nahoru dolů, je nervózní, naštvaný, smutný, v panice - co dělat? Smysl života je proto jako krev v žilách samotného života. Dává mu energii, dává životu smysl, dává hodnoty, podle kterých můžete hodnotit život, znovu vás zapojuje do života a dává kontrolu nad událostmi v životě. A pochopitelně, dává vám pocit sebehodnoty. Otázkou je, co dělat v takové situaci?
Důležité je možno zjistit, co se stalo, že jste ztratili smysl života a nic vás nebaví? Mnohokrát prozkoumání tohoto důvodu pomůže pochopit sebe a znovu začít. Důvodů může být velmi mnoho a je třeba se propracovat nejprve přes ně. Další otázkou je: Chci s tím něco dělat?
V této situaci je také důležitý obrat pohledu na situaci. Možná právě krize spojená s tím, že vás nic nebaví, je sice velmi nepříjemný stav, ale možná vás vyzývá k tomu, abyste si uvědomili potřebu změny. Krize v tomto smyslu není konečná, ale začátek něčeho nového. To, že jste stále zaujatí starým viděním světa a jeho smyslem, je to, že si neuvědomujete vlastní potřeby - potřeby změny. Chce to změnu, musíte se postavit nebo posadit a začít uvažovat, co potřebujete, na co máte chuť. Je to jako hledání nových jídel, když jste přesyceni těmi, které již znáte. Máte to možná na jazyku, ale nevíte, co ta chuť přesně je. Proto zkoušejte.
1. Uklidnění se v tomto stavu, odpočinek
2. Uvědomění si, že je třeba počkat na to, že krize tady je a odejde
3. Možná chvíli nebudete mít nic, co by vás bavilo a nejde to teď
4. Nebrat to jako finální fázi, ale čekat jakoby na "vytrávení"
5. Hledání a sledování kolem sebe, co vás osloví a zaujme
Někdy je třeba zanadávat si nad tímto stavem, politovat se, máte na to právo. Ale je také vaším rozhodnutím, zda budete stále plakat a stěžovat si nebo se postavíte a začnete něco dělat. Někomu pomáhá dokonce to, že začne uklízet, jiný se začne věnovat zdravé či chutné stravě, jiný umění, další sportu. Můžete začít s něčím zcela novým v životě, najít si nějakou aktivitu a vyzkoušet to. Někdy to možná nejde hned v prvním momentě, ale je třeba tomu dát čas.
To, že nemáte smysl života teď, že nemáte nic, co by vás bavilo neznamená, že to tak bude i zítra. Nebo to, že jste málo hledali. Smysl života člověka a jeho nalezení, spočívá v jeho hledání. Pokud máte opravdu vážný problém v nalezení radosti a smyslu vašeho života a nevíte jak se nastartovat, je asi namístě si pomoci a vyhledat například pomoc psychologa či psychoterapeuta a začít společně.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.