Právě v tomto okamžiku dochází k tomu správnému vypnutí. Jednoduše se začněte soustředit na svůj dech, tlukot srdce a celkové zklidnění. Automaticky přestanete přemýšlet nad jinými věcmi a mysl jakoby opustila tělo. Z psychického hlediska dochází k absolutní úlevě a uvolnění.
Nikde není přikázáno, že byste na meditaci potřebovali alespoň půl hodinku. Stačí si najít tolik času, kolik vám to vyhovuje a tehdy se ponořit do svého nitra. Když se už budete umět dobře ovládat, můžete takovou meditaci praktikovat i během cestování domů z práce nebo když někde potřebujete čekat. Vypněte od zvuků okolí a vnitřně odpočívejte.
I když máte možná nějaké obavy, nejde vůbec o náročnou činnost. Stačí se jen zaměřit na sledování vlastního dechu. A spolu s tím přichází i úplné uvolnění a díky tomu se snadno dostáváte i k podstatě meditace. Neposlouchejte nikoho kolem sebe a nevnímejte ani jiné podněty v okolí. To je vše, co potřebujete k meditaci.
Protože právě tehdy se dostáváte ještě do větší nepohody. Když se vám nedaří zcela vypnout mozek, tak se jednoduše opět vraťte k poslechu svého dechu. V začátcích to nebude možná tak jednoduché, ale trošku cviku udělá i z vás mistry tohoto umění.
Nemějte vůči tomu předsudky ani jako věřící lidé. Jde jen o to, abyste zcela vypnuli své myšlenky a uvolnili se, takže tím neděláte nic proti své víře, tak jak vznikaly tyto chybné domněnky v minulosti. Stejně není problémem ani věk. Naučit to můžete i malé děti a chvilku takového oddechu potřebují i starší lidé.
Přestože se meditace často zachycuje v tureckém sedu, není to pravidlem. Hlavním úkolem je totiž najít si pro vás vhodnou a uklidňující pozici. A pokud se vám špatně sedí v tureckém sedu, tak by meditace neměla smysl. Můžete si tedy lehnout, postavit se, posadit nebo si opřít hlavu o stůl a uklidnit se tak.
Některým lidem pro lepší soustředění se a odpočinek pomáhá, pokud si v mysli představují své oblíbené místo. Zavzpomínejte si třeba na dovolenou a nejoblíbenější pohled, který jste tam měli. Představte si ho a zahloubejte se do sebe. Dostat se tak můžete prakticky kamkoliv a i v práci tak snížit hladinu stresu.
Ke konci meditace zkoumejte to, co se děje s vaším tělem a jak celou tuto proceduru vnímá. Uvidíte, jak se postupně uvolňuje a kdy se začnete cítit nejlépe. Právě díky tomu se budete umět příště dostat do příjemnější polohy a odpočinout si tak.
Na meditaci je pro mnohé těžké to, aby přestali vnímat minulost a budoucnost a soustředili se jen na ten jeden daný moment, který se právě děje. Přitom nám to bylo od dětství přirozeně vlastní, jen jsme na to časem úplně zapomněli. Naučte se proto tuto vzácnou vlastnost znovu a pomozte tak svému tělu.
Neexistuje žádný předepsaný manuál. Je jen pár bodů, které vám mají v této cestě pomoci. A pak je už na každém zvlášť, aby si našel ten jeho vyhovující způsob a zbavil se tak stresů kolem sebe.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.