Deprese z perfektního zaměstnání? Pozor, perfekcionismus může zabíjet!

Datum článku: 12. 11. 2018

Toužíte po tom, stát se v zaměstnání dokonalí? Kdo by nechtěl! Ale nic se nemá přehánět. Lenochy nemá nikdo rád, ale snaha o dokonalost může člověku hodně uškodit. Sice takový zaměstnanec je pro firmu výhra, ale snažit se stále na maximum, to si časem vybere svou daň. A někdy hodně vysokou...

perfekcionismus, práce, zaměstnání, dokonalost, duševní zdraví, stres

Druhy perfekcionismus

Perfekcionismus lze definovat například jako příliš vysoké osobní nároky a příliš kritické sebehodnocení. Existují různé typy perfekcionismu. Takový, kterým vyžadujete dokonalost sami od sebe, takový kterým vyžadujete perfekcionismus od svého okolí, případně také takový, kdy cítíte, že okolí vyžaduje od vás, abyste jste byli dokonalí. Ten poslední typ je podle psychologů nejvíce zatěžující.

Příliš vysoké nároky na sebe samotné jsou zničující

Pokud máte pocit, že se od vás očekává a vyžaduje, že se budete projevovat jako perfektní, je to mimořádně náročné na psychiku. Tento typ perfekcionismu může vést až k depresi a úzkosti. Podle jedné studie více než polovina lidí, kteří spáchali sebevraždu, byli svými blízkými popsání jako perfekcionisté. Další studie zjistila, že více než 70% mladých sebevrahů mělo od sebe mimořádně vysoké očekávání. Perfekcionismus je velmi zatěžující zejména pro mladé lidi. Odhady říkají, že téměř 30% vysokoškolských studentů, kteří trpí příznaky deprese, jsou také perfekcionisté.

Perfekcionismus zatěžuje i organismus

Perfekcionismus se podle odborníků často spojuje i s chronickým stresem. Pravděpodobně právě proto se našla spojení mezi perfekcionismus a vysokým krevním tlakem a také srdečně-cévními onemocněními. Další studie naznačuje, že pokud je perfekcionista diabetik, má horší vyhlídky pokud jde o délku života, než cukrovkář bez této psychické zátěže. Výzkum také ukázal, že pacienti s Crohnovou chorobou, ulcerativní kolitidou, čili chronickým onemocněním tlustého střeva, nebo po srdečním infarktu, se mnohem obtížnější zotavují po zdravotních komplikacích.

Psychicky ničí sami sebe

Lidé, kteří mají pocit, že musí být dokonalí a nejlepší, jsou na sebe zpravidla velmi tvrdí a v duchu neustále kriticky nahlížejí i sami na sebe, což je nesmírně vyčerpávající. I když dosáhnou nějaký výborný výsledek, mají pocit, že mohl být ještě lepší, že ho mohli dosáhnout rychleji či s menší námahou. Jednoduše, neustále kritizují sami sebe, že nebyli dostatečně perfektní - jakoby nějaký přísný dospělý kritizoval malé nešikovné dítě.

Chraňte se

Co z toho plyne? Před vlastním perfekcionismem byste se měli chránit! Zejména, pokud cítíte, že vás nároky na sebe zatěžují až deprimují. Podle psychologů byste se měli naučit něčemu jako "sebeúcta". Abyste dokázali vnímat přílišné nároky, které sami na sebe kladete. Jedním z nástrojů, jak se propracovat k "sebeúctě" je například jóga. Kromě toho se podle odborníků vyplatí zamyslet se nad tím, že každý cíl, který chcete dosáhnout, vyžaduje jisté sebeoběti. Měli byste si však předem připravit "rozpočet" obtíží a obětí, které jste ochotni pro úspěšné dosažení cíle investovat. A nepřekračovat ho. Tak, jako se můžete při špatné a nedomyšlené investici vydat z peněz, můžete se vydat i z vlastní energie a jít do mínusu. A to nepomůže ani vám, ani vašemu okolí. Snažit se být co nejlepší je skvělá vlastnost, ale je potřeba vědět i to, kde jsou rozumné hranice, které nemá smysl překračovat.

Autor: Lenka Kostková