Sami nevíme, co se s námi děje, ale je to horší než jarní únava. Nestačíme se silami, chce se nám spát a nic nás nebaví. Pak stačí pár zlých zpráv z televizních novin a "depka" je na světě. Tento jev má oficiální název sezónní afektivní porucha. Jejím základem je, že neustále šero a soumrak nedá signál epifýze, aby skončila s vylučováním hormonů spánku, tedy melatoninu. Proto jsme i během dne jako bychom si ráno místo kávy dali léky na spaní. Nedostatek slunce zase ovlivňuje pokles hladiny vitaminu D, což způsobuje stejné deprese, únavu, ale i zdravotní komplikace. Zimě se proto třeba postavit čelem.
Nedokážeme ho sami vytvořit pouze přijmout. Problém je, že zimní slunce na jeho doplnění nestačí. Nevystačíme si ani s letními zásobami. Proto je přes zimu dobré obohatit stravování o rybí tuk, ryby jako takové, vejce, mléko, houby, kokos a droždí. Případně si velmi opatrně a jen v správně stanovené míře můžete pomoci i výživovým doplňkem.
O tom, zda je zdravé nebo ne, se stále vedou rozsáhlé diskuse. Určitě se nevyplatí využívat ho v létě v kombinaci s klasickým opalováním, ale v zimě se může hodit. Organismu totiž přirozeným způsobem dodá UVA a UVB záření, čímž se zvýší nejen podíl vitaminu D v těle, ale zároveň získáme i endorfiny, které jsou nám tak dobře známé z ležení u moře.
Nelitujte peníze na osvětlení. Využijte možnost svítit LED žárovkami, které imitují denní svícení. Nejlépe hned ráno, aby mozek dostal jasný znak na ukončení vyplavování hormonů spánku. I umělým světlem umíme oklamat tělo a dodat mu alespoň tolik produktivity, abyste nebyli stále ospalí.
Dovolená přes zimu umí udělat s depresivním a vystavení lidského organizmu doslova zázrak. I ta na horách pohladí duši. Vždyť horské slunce je skutečným lékem. Pokud vás nebaví bílé vrcholky, tak například Srí Lanka, Austrálie, i Bali a další tropické ostrovy nabízejí možnost zažít léto i během naší zimy. Je to také alternativa, jak přežít kruté zimní měsíce.
Je to už stará známá písnička, ale sport pomáhá i na zimní "depku". Rozhýbat se, dát si do těla, znamená endorfiny, překonání ospalosti, zvýšení imunity a více energie. Vše, co v zimě opravdu potřebujeme. A nemusí jít zrovna o sport jako takový. Stačí procházky, koulování, nebo třeba si postavte s dětmi sněhuláka.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.