Deprese a prostředky, které ji nenechají dokonale rozvinout

Datum článku: 24. 6. 2016

Naše země na tom se slunečním svitem není zase tak špatně jako jiné, severněji položené země. Přesto zde zimu máme a s ní i problém nedostatku slunečních paprsků a vůbec denního světla. Zkracuje se den a tím některým vnímavějším lidem mizí pozitivní nálada. Někteří jsou na tom dokonce tak, že podléhají takzvané sezónní depresi. Jak se jí bránit?

deprese, světlo, slunce, duševní poruchy, solárium, sport, zdraví, psychika

Oficiální zimní porucha

Sami nevíme, co se s námi děje, ale je to horší než jarní únava. Nestačíme se silami, chce se nám spát a nic nás nebaví. Pak stačí pár zlých zpráv z televizních novin a "depka" je na světě. Tento jev má oficiální název sezónní afektivní porucha. Jejím základem je, že neustále šero a soumrak nedá signál epifýze, aby skončila s vylučováním hormonů spánku, tedy melatoninu. Proto jsme i během dne jako bychom si ráno místo kávy dali léky na spaní. Nedostatek slunce zase ovlivňuje pokles hladiny vitaminu D, což způsobuje stejné deprese, únavu, ale i zdravotní komplikace. Zimě se proto třeba postavit čelem.

Problém vitaminu D

Nedokážeme ho sami vytvořit pouze přijmout. Problém je, že zimní slunce na jeho doplnění nestačí. Nevystačíme si ani s letními zásobami. Proto je přes zimu dobré obohatit stravování o rybí tuk, ryby jako takové, vejce, mléko, houby, kokos a droždí. Případně si velmi opatrně a jen v správně stanovené míře můžete pomoci i výživovým doplňkem.

Solárium

O tom, zda je zdravé nebo ne, se stále vedou rozsáhlé diskuse. Určitě se nevyplatí využívat ho v létě v kombinaci s klasickým opalováním, ale v zimě se může hodit. Organismu totiž přirozeným způsobem dodá UVA a UVB záření, čímž se zvýší nejen podíl vitaminu D v těle, ale zároveň získáme i endorfiny, které jsou nám tak dobře známé z ležení u moře.

Rozsviťte si přirozené světlo

Nelitujte peníze na osvětlení. Využijte možnost svítit LED žárovkami, které imitují denní svícení. Nejlépe hned ráno, aby mozek dostal jasný znak na ukončení vyplavování hormonů spánku. I umělým světlem umíme oklamat tělo a dodat mu alespoň tolik produktivity, abyste nebyli stále ospalí.

Využijte zimní dovolenou

Dovolená přes zimu umí udělat s depresivním a vystavení lidského organizmu doslova zázrak. I ta na horách pohladí duši. Vždyť horské slunce je skutečným lékem. Pokud vás nebaví bílé vrcholky, tak například Srí Lanka, Austrálie, i Bali a další tropické ostrovy nabízejí možnost zažít léto i během naší zimy. Je to také alternativa, jak přežít kruté zimní měsíce.

Sportujte

Je to už stará známá písnička, ale sport pomáhá i na zimní "depku". Rozhýbat se, dát si do těla, znamená endorfiny, překonání ospalosti, zvýšení imunity a více energie. Vše, co v zimě opravdu potřebujeme. A nemusí jít zrovna o sport jako takový. Stačí procházky, koulování, nebo třeba si postavte s dětmi sněhuláka.

Autor: Lenka Kostková