Cvičení mozku s Mozartem a bez kofeinu

Datum článku: 16. 11. 2015

Vysportované tělo je ozdobou každého člověka. Je na první pohled vidět, že jeho svaly nezahálí. Ale cvičíte i svůj mozek? Ten také potřebuje pravidelné cvičení, aby nezakrněl. Pomoci mu můžete různě. Třeba i tím, že si vezmete na pomoc hudbu nebo puzzle.

zdraví, duševní zdraví, cvičení mozku, vážná hudba

Naplánujte si večer s Mozartem

Je to vlastně takové kardio pro mozek. Stačí 20 minut denně. Se sluchátky na uších nebo při večeři a svíčkách si pusťte Mozarta. Klasická hudba stimuluje tvorbu mozkových neurotransmiterů, které zajišťují, že vám to rychleji pálí. Finská studie dokonce přinesla závěry, že pravidelnou nadílkou klasiky se snižuje i možnost vzniku Parkinsonovy i Alzheimerovy choroby. Favoritem je Mozart. Při jeho skladbách byly prokázány výrazné změny na mozku, zlepšení paměti i schopnosti řešit problémy. Už pár minut s L'allegro con Spirito mělo blahodárný vliv na myšlení.

30 minut denně v pohybu

Minimálně. Mozek je nesmírný požírač energie i kyslíku. Tím, že své tělo vystavíte aktivitě se zvýšeným pulsem, do mozku se dostane více krve, více kyslíku a více látek, které jsou mazivem pro jeho bezproblémový chod. Kromě toho se do krve dostanou antistresové hormony, které rozpouštějí mozkové blokády způsobené stresujícími myšlenkami.

Meditujte

Je to základní cvičení pro mozek. Meditaci lze však chápat v širším slova smyslu. Nemusíte nutně cestovat do Tibetu a hodiny se dívat na sochu Buddhy. Jde o meditaci, která odlehčí mozkové hemisféry. Pro intelektuála může být meditací i práce na zahradě, malování mandal, stále populárnější vybarvování omalovánek pro dospělé. Meditace je ten pocit, když jakoby vypnuly vaše myšlenky. Je jedno, při jaké činnosti toho dosáhnete, ale zažijete pocit jako byste se osprchovali uvnitř. Bez pravidelné hygieny mozek nedokáže dlouhodobě dosahovat dobré výsledky.

Skládejte puzzle

Skládání puzzle má na mozek neuvěřitelně ozdravný efekt. V první řadě začíná vypínat od běžného světa, ale zároveň si procvičuje paměť, obrazotvornost a kreativitu. Hledání malých kousků obrazu, pamatování si jejich polohy a skládání do celku je skutečně jako kruhový trénink pro vaše myšlení. Vyberte krabici puzzle a na dlouhé zimní večery máte postaráno o mozkový jogging.

Naučte se cizí jazyky

Mozek je třeba neustále zásobovat novými informacemi, jinak se z něj stane líný orgán, který si sotva vzpomene, co jste měli k obědu před dvěma dny. Co se paměťových stop týká, mozek je jako sval. Čím více ho trénujete, o to bude výkonnější. Určitě nehrozí zahlcení mozku informacemi. Právě naopak. Studium jazyka se ukázalo jako velmi vhodné cvičení právě pro jeho specifické ukládání se do mozkových závitů.

Snižte objemy kofeinu i nikotinu

Jde o látky, které mozek dostanou do zvýšené aktivity, ale po jejich vyprchání se unavený stáhne z aktivní činnosti. Je to jako když do svalu dostanete testosteron. Pracuje jako ocelový píst, ale svaly kulturisty na anabolikách v dlouhodobém hledisku nevydrží dlouho. Tak je to i s mozkem na kofeinu. Pokud potřebujete energii, čaj je vhodnější alternativa. K mozku je šetrný, uklidňuje ho a dostává do frekvence alfa hladiny, kde je tvůrčí a kreativní.

Autor: Martina Dvořáková