Určitě jste se setkali s různými typy umělých svítidel. Ne všechny vyhovují vašim očím a nasvícení interiéru. Únava z umělého osvětlení přichází nejen z vyzařování těchto svítidel, ale v mnoha případech i ze špatného barevného spektra. Velkou výhodou denního světla je jeho reálné zobrazování barev ve vašem interiéru. Světlovod je optické zařízení, které sklízí denní světlo z exteriéru, následně ho odrazem v tubusu přenáší do interiéru, kde je difuzérem rozptýlené do prostoru. Kvalita denního světla je tedy výrazně závislá na použitých materiálech celé sestavy světlovodu. Celá tato sestava musí dosahovat nejen dostatečný světelný výkon za jakéhokoliv počasí, ale musí zachovat reálné barvy ve vaší domácnosti. Certifikovaným materiálem v této oblasti je materiál Spectralight ® Infinity. Je to materiál na bázi polymerů se zachováním barevného spektra až na úrovni 99%. Zrcadlové materiály, vyráběné pokovováním hliníku, dělají nežádoucí modré nebo žluté světlo (v závislosti na tloušťce a kvality stříbření).
Návrh správného typu světlovodu do daného prostoru má být řešen tak, aby zajišťoval dostatečný světelný výkon během celého dne. Při návrhu je třeba počítat s difuzně zamračenou oblohou. Dobrý světlovod se tedy musí vypořádat nejen se slunečním, ale i zamračeným dnem.Pro dosažení stabilního světelného výkonu jsou rozhodující, kromě již zmíněného odrazového materiálu tubusu, také sběrné optická kopule a rozptylující interiérový difuzér. Sběr denního světla ze střechy nebo boční strany domu zajišťuje optická kopule. Na trhu se setkáváme i s plochým zasklením nebo čirou kopulí na sběr světla. Velkou výhodou optické kopule, tedy kopule se zabudovaným systémem na lámání přímého a difúzního rozptýleného slunečního paprsku (kopule s výbrusem) je maximální sběr denního světla a jeho regulace. Světelné paprsky jsou podle velikosti své intenzity buď lámané do odrazového tubusu nebo odrážené zpět do exteriéru (při prudkém slunečním světle, např.. v létě v poledne). Optická kopule příjem denního světla reguluje a vytváří předpoklady, v kombinaci s designovým interiérovým difuzérem, pocitově příjemného denního světla.
Dalším důležitým ukazatelem při světlovodu, jsou po světelných parametrech, tepelně-izolační vlastnosti. Úspora energie v domácnosti je po tvorbě designu interiéru další důležitou otázkou. Což jsou výborné, dostatečné nebo nedostatečné tepelně izolační vlastnosti u světlovodů? Obdobně jako u oken, střešních oken nebo světlíků, i světlovody je možné jako celek posoudit z tohoto pohledu. Značkové světlovody jsou certifikovány dle EN ISO 12567 na tzv.. U parametr celé světlovodným sestavy. Jejich parametry v závislosti na průměru a délce světlovodu se pohybují od U = 1,3 až 0,5 W / Km 2.
ale který nekondezuje a není energetickou ztrátou v domácnosti. V praxi se často setkáváme s mylnou představou vylepšení tepelně-izolačních vlastností, vkládáním tepelně izolačního dvojskla nebo trojskla mezi tubusy světlovodu nebo do difuzéru (Uskla = 0,7 až 0.5 W / Km 2). Zákazník má pocit dobrého tepelného izolantu, ale opak je pravdou. Právě tato místa, kde se vysoce tepelně vodivý hliník spojuje se zasklením, vznikají tzv..tepelné mosty a následně kondenzace vodních par. Tepelně-izolační vlastnosti světlovodu jednoznačně deklaruje certifikát na celý světlovod, a ne pouze certifikované jednotlivé části, většinou se jedná o difuzér. Ani klasická okna se nevyměňují po letech použití kvůli zastarání zasklení, ale kvůli nefunkčnosti ostatních jeho částí.
Má význam, věnovat dostatečný čas výběru značky, typu světlovodu a detailu zapracování do stavby. Na trhu budou vždy odpovědné firmy s kvalitním certifikovaným produktem a dobrými službami a naopak jednotlivci, kteří chtějí jen prodat. Doporučuje se všem, i méně technicky založeným klientům, ve fázi výběru světlovodu, toto reálně vidět a vyžádat si k němu všechny důležité technické parametry ve formě písemných certifikátů, ale ne slibů. Realizace světlovodu je investicí s vysokou návratností v podobě zdravého denního světla, tvorbě jedinečného designu interiéru a úspory energie.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.