Kopule dělá z malého světlovodu výkonné zařízení pro osvětlování prostor v domě či bytě. Tvar a materiál, ze kterého je vyrobena, výrazně ovlivňují množství denního světla, které se do místnosti přivede. Výrobci světlovodů přizpůsobují tvar kopule světelným podmínkám konkrétní oblasti - tam, kde často svítí slunce, mívají kopule formu, která zachycuje co nejvíce přímého slunečního světla, v našich podmínkách, kde není tolik slunečných dnů, se tvar kopulí přizpůsobuje světlu rozptýlenému přes mraky. Na světlovody s menšími průměry se používá křišťálové sklo - díky jeho optickým vlastnostem se zvýší účinnost světlovodu na maximum. Křišťálové sklo je tvrdé a hladké, a pokud se zašpiní, nečistota se do skla nevpeče, ale při prvním dešti se z povrchu snadno smyje. Nevýhodou skleněných kopulí je však jejich vyšší cena - důvodem je pochopitelně náročnější výroba. Kopule z plastu jsou sice levnější, rychlejší však stárnou a mají horší samočisticí schopnost. Smog v ovzduší na plastový povrch lépe přilne a naruší tak průzračnost důležitou pro zachytávání denního světla. Plastové povrchy navíc poškozuje i UV záření - jeho účinkem žloutnou a křehnou.
Velikost, tedy průměr světlovodu, hraje zásadní roli v tom, jaké množství denního světla je zařízení schopné přenést. Čím větší průměr, tím vyšší schopnost dobře osvětlit například kuchyňskou linku nebo pracovní stůl. Průměr ale není jediným faktorem, který rozhoduje o výsledných světelných podmínkách v místnosti. U méně kvalitních světlovodů nemusí ani projektem předepsaný průměr splnit vaše očekávání, protože ve výkonnosti kopulí, světlovodných tubusů a rozptylovačů světla mohou být u zařízení od různých výrobců podstatné rozdíly.
Délka tubusu světlovodu je důležitá vzhledem k jeho výkonnost. Při délce více než 6 až 7 metrů se doporučuje zvětšit jeho průměr (dnes se již běžně instalují tubusy dlouhé až 20 metrů a byly již zhotoveny i světlovody s délkou 45 až 50 m), důležitý je i údaj o odrazivosti vnitřní zrcadlové plochy (některé výrobky dosahují 99,8%), a také hodnota difuze, čili rozptylu paprsku při jeho dalším odrazu. Difúze také nejvíce určuje schopnost dobře vést světlo na určitou vzdálenost. Pokud mají světlovody difúzi při odrazu méně než 4%, znamená to, že 96% paprsku se přenáší dále. Odrazivost je velmi důležitá, musí ji však doplňovat i absolutní brilantnost zrcadlového povrchu.
Světlovody byly vyvinuty tak, aby splnily požadavky na osvětlení denním světlem i v zimě při rovnoměrně zatažené obloze. Vycházelo se přitom ze základních požadavků hygienických norem na denní osvětlení interiérů staveb. Po zjištění konkrétních potřeb se tento typ osvětlení navrhuje a realizuje právě s ohledem na nejnepříznivější světelné podmínky.
Světlovody se montují všude tam, kde nemá přístup denní světlo - do prostor v centru dispozice domů (tedy do takových, které nejsou dostatečně blízko u fasády), v nichž by jinak muselo využívat umělé osvětlení i během dne - do koupelen a kuchyní, na chodby a schodiště, do šatníků ... O umístění světlovodů lze uvažovat - ale vždy již v projektu - i tehdy, pokud je například obývací pokoj dobře prosvětlený okny, kuchyňská linka v její zadní části je však utopená v tmavém koutě. Investice při realizaci bude sice vyšší, později se však vrátí v úsporách energie při užívání prostoru.
Světlovody jsou jako stavebnice. I když se o nich obvykle uvažuje zejména v novostavbách, technologicky se dá vyřešit i dodatečná montáž do starších objektů. Zásahy do stavby jsou přiměřené - výrobci přirovnávají náročnost montáže k namontování střešního okna.Svetlovody jsou bezúdržbové a záruka na odrazivost zrcadlové vrstvy je 25 let. Cena je zhruba stejná jako cena kvalitního střešního okna a její výše závisí na průměru a zejména na délce zrcadlového tubusu. U světlovodu jde v první řadě o uživatelský komfort a psychickou pohodu. Přirozené sluneční světlo má prokazatelný pozitivní účinek na lidské zdraví a jeho dostatečný přísun je tedy nepochybně potřebný, případná vyšší vstupní investice však zůstává na zvážení každého jednotlivce. Jisté však je, že díky tomuto řešení lze zajistit denní světlo i do těch nejtmavších koutů našich domovů.
Pokud chcete prostory v domě osvětlit pomocí světlovodů, v první řadě byste si měli ujasnit, co od denního světla v jednotlivých místnostech očekáváte. Například v chodbě, kde se na intenzitu světla nebudou klást vysoké nároky, postačí méně výkonný světlovod, v pracovně nebo dětském pokoji, kde se předpokládají činnosti náročné na zrak, jako jsou čtení a psaní, bude zapotřebí výkonnější varianta. Proto je namístě včas (ještě ve stádiu projektu) probrat své představy s architektem, který na tomto základě navrhne odpovídající typ zařízení.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.