Před tím, než se podíváme na samotné LED žárovky, vraťme se o několik let zpět, když byli LED žárovky jen jakýmsi experimentem v laboratoři. Tehdy jsme všichni svítili klasickými žárovkami. Stačí se podívat na to dlouhé období, které uplynulo od první žárovky dodnes a jak dlouho jsme klasické žárovky používali jako nejlepší zdroj světla. Není divu, žárovka byla doslova úžasným objevem. A zároveň relativně jednoduchým. Princip svícení žárovky je založen na jednoduché fyzikální veličině - elektrickém odporu. Drátkem v žárovce prochází elektrický proud, vlivem kterého se rozsvítí. Drátek je umístěn ve vakuu, jinak by po pár minutách na vzduchu zcela shořel. V principu fungování žárovek však spočívají všechny jejich problémy a nevýhody. Proto tu máme nový typ žárovek, LED žárovky a LED panely a LED pásky.
LED je zkratka pro anglický výraz Light Emitting Diode. LED žárovky pracují na odlišném principu než tradiční žárovky, jsou tedy mnohem efektivnější. Ptáte se proč? V první řadě na své fungování potřebují nesrovnatelně nižší napětí a proud než úsporné žárovky, tedy jsou ještě úspornější. LED panely a LED žárovky se často nazývají jako studené světlo. Produkují mnohem nižší tepelné ztráty než halogenové žárovky. Potěší i takovou drobností, že poskytují svou plnou svítivost hned při zapnutí.
LED žárovky jsou vhodné k osvětlení všech interiérů. Hodí se do moderně zařízených prostor, LED pásek můžete nalepit prakticky kamkoliv a zajistí skutečně moderní a hezké podsvícení. Výhoda LED panelů je především v jejich atraktivním vzhledu a rovnoměrném rozložení světla, neboť u nich nejsou viditelné jednotlivé body. LED panely lze využít jako hlavní svítidlo v místnosti i zajímavé doplňkové osvětlení. Hodí se k instalaci především na strop, ale dají se též zavěsit pomocí lanka.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.