Žlutá rozzáří prostor, do něhož vstupuje málo denního světla, zelená vnáší klid, světlá modrá opticky zvětšuje, červená dynamizuje, přičemž na větší ploše má na svědomí pocit napětí . Ostré linie změknou v sousedství pastelových barev, romantický styl vynikne i při šetření nápady a ozdobami - stačí několik starožitných drobností, barokní rám byť na moderním obraze, dobový stojan na květiny či stylová komoda
bílým plochám nábytku, skleněným příčkám a policím vyniknou starožitné doplňky ze dřeva i kovu. Pozor však na zdobené kusy nábytku, které jakoby více ukrajovaly z obytného prostoru. Pokud si některé z nich zvolíte, stačí jen několik kusů, aby domov působil útulně. Prostoru, který je naplněn nábytkem a spoustou doplňků, se ještě více přitíží, pokud použijete tmavé barvy a složité vzory. Obývák zařízenou starožitným nábytkem nebo ve venkovském stylu nechte raději dýchat světlými barvami na stěnách i čalounění.
Sedací souprava pro šest osob tvoří klasickou sestavu. Ve třímístné pohovce si občas natáhnete unavené tělo. V oblibě jsou stále rozkládací pohovky, které jsou výhodou zejména pro nočních hosty. Pohovky a křesla už nemusejí předpisově lícovat se stěnami - důležité je jejich nasměrování k oknu a rozmístění, které vyhovuje setkáním domácích. Pokud je pohovka u stěny, nechte její od ní alespoň malý odstup. I nábytek musí dýchat. Efekt hodný interiérového designéra dosáhnete, pokud vzor, strukturu či barvu zopakujete na jedné ze stěn obývacího pokoje nebo na vyhrazeném pruhu stěny, který funkčně souvisí s některou zónou obytného prostoru.
Když přijde návštěva, pomůže "stoleček, rozlož se". Policový systém umístěný mezi pracovním koutem a ostatním společenským prostorem nebo mezi jídelnou a oddychovou zónou opticky oddělí tyto prostory a současně působí vzdušně (samozřejmě, pokud ho nepřeplňujeme spoustou věcí). V blízkosti obývacího pokoje není vhodné umisťovat koupelnu, WC, případně malé hospodářské a technické místnosti (například prádelnu, strojovnu, garáž).
Nejlepší jí bude (a tedy i vám), pokud okna a balkónové dveře budou obráceny někde v rozpětí od jihovýchodu až po západ. Posuvné stěny mohou jednoduše a doslova snadno oddělovat jednotlivé zóny obytného prostoru. Nejvhodnějším materiálem na podlahu v obýváku jsou výrobky na bázi dřeva - parketové vlysy, palubovka, laminátové pásy, korek - doplněno kusovými koberci, které prostor zútulní. Plocha obývacího pokoje by měla být alespoň 18 m 2. Minimální plocha obývacího pokoje v bytě, který má samostatnou jídelnu s plochou alespoň 6 m 2, je 16 m 2.
jsou v obytném interiéru rovnocenným partnerem nábytku. Aranžované záclony se neshodují se stylem moderních, tvarově střídmých interiérů.Mnohem přijatelnější jsou dřevěné žaluzie nebo shrnovací textilní rolety z přírodní bavlny, které propouštějí dostatek světla. Díky stejnému barevnému odstínu, jakým se pyšní stěna, se závěs stane zvlněným pokračováním stěny, čímž docílíte zajímavý efekt.
Kombinací svítidel se změkčuje působení světla různé intenzity, a tak vznikne vyvážené prostředí bez silných stínů a kontrastů. Pokud jedno ze svítidel designérský vyniká, nepotřebuje designovou konkurenci v ostatním osvětlení. Každá superstar si potrpí na nenápadné "křoví", ve kterém ještě více zazáří.
Neutrální pastelové odstíny a jemné pásky se v romantické obýváku postarají o harmonií s dobovým nábytkem. Světlé barvy rozjasňují prostor, mohou však působit monotónně. Aby jich nebylo příliš, přidejte barevné akcenty v podobě doplňků (vázy, polštáře, obrazy, plastiky, kontrastní plochu se vzorem nebo sytou barvou). Střídejte hladké s drsnými, strukturovanými povrchy; rozehrajte světelné efekty, které je zvýrazní.
Dřevěné, kamenné nebo cihlové - nechte vyniknout maximálně na jedné stěně. Takto se stanou šperkem a interiér obývacího pokoje nikdo neobviní z megalomanství. Podlahy ze dřeva nebo laminátu, které procházejí celým obytným prostorem, interiér sjednotí a opticky zvětší. Kusové koberce položené vedle pohovky či křesla zintimní oddechovou zónu. Nezapomeňte je podložit protiskluzovými mřížkami.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.