alternativní pouze křesílek a společenského stolku. Sestava ve tvaru písmene L působí domácněji a jakoby "přívětivěji", pohovka a křesla situována naproti sobě vytvářejí dojem větší oficiálnosti, vážnosti, solidnosti a "důležitosti" prostředí. Pokud je odkládací plocha společenského stolu malá, její zvětšení lze dosáhnout přidáním odkládacího nebo servírovacího stolku na kolečkách. Pohodlné odkládání předmětů umožňují i vhodně zakomponované nízké odkládací plochy umístěné mezi jednotlivými sedacími prvky.
čili situování jídelní sestavy. Esteticky působivé sezení do kruhu vyžaduje hodně místa a je prostorově náročnější. Plošně úspornější řešení se dosahuje použitím čtvercových nebo obdélníkových stolů, jejichž rozměry závisí na počtu stolujících. Pokud se v pokoji obědvá a večeří pouze příležitostně, lze použít výklopnou desku stolu nenápadně skrytou ve stěně nebo nábytkové sestavě. Praktickou alternativou řešení jsou i rozkládací stoly s možností příležitostného zvětšování a zmenšování plochy podle aktuální potřeby. K zajištění dopravy jídel, jakož i zvětšení odkládací plochy při stolování se používá servírovací stolek na kolečkách umístitelný kdekoliv v místnosti. Jídelní kout je nejoptimálnější zřídit v blízkosti zasklené plochy, a to nejen kvůli příjemnému výhledu, ale i možnosti přísunu přirozeného osvětlení.
V mnoha lidech však jakoby stále přetrvával předsudek, že pracovní stůl do obývacího pokoje nepatří. Pokud se v bytě nenachází samostatná pracovna nebo místnost na hobby, je třeba upřednostnit účel před zažitým zvykem a v prostoru obývacího pokoje vyčlenit místo pro pracovní koutek. Pokud by "strohý" pracovní stolek narušoval oddechovou atmosféru místnosti, lze se rozhodnout pro nábytek tvarově a materiálově dokonale sladěný s ostatním nábytkovým zařízením, nebo tzv.."skrytou podobu" pracoviště. Moderní nábytkové stěny nabízejí zajímavá řešení, při kterých se pracovní deska a počítač skryté v sestavě "objeví" pouze při otevření krycí plochy. Domácí pracoviště tak nenarušuje architektonické působení místnosti a současně společenskou atmosféru prostředí.
i čtení knih, poslech hudby, sledování televize či relax na pohovce. V obývacím pokoji si zřizujeme knihovnu, umísťujeme sem zařízení reprodukované techniky a samostatné, s jiným nábytkem zdánlivě nesouvisející, odpočinková křesla. Zmíněné nábytkové prvky a technické zařízení jsou důležitou součástí oddechové sféry bytí, a proto na ně při zařizování obytného interiéru nezapomínejte. Když k jejich umístění přistoupíme hned od začátku uváženě, nestanou se nepřiměřeně sladěnými prvky, ale vhodně zakomponovanými nábytkovými solitéry, podílejícími se na výtvarném dotváření obytné místnosti.
odpočinku, stolování, provádění práce a zájmové činnosti a současně místem odkládání předmětů různého charakteru. I u odkládacího nábytku dnes dominuje lehkost, transparentnost, snadná přemístitelnost a víceúčelovost. Kdysi s oblibou používány kompaktní nábytkové stěny v současnosti nahradily praktičtější skladebné sestavy skříněk a samostatné nábytkové solitéry. Nábytkové sestavy tradičně umístěny u jedné stěně se jakoby účelově "rozjeli" po místnosti a situují se tam, kde to uživatel potřebuje.
v podobě vzdušně působící zasklené vitríny, příborníku, technicky dokonalého pracovního boxu, stojanu či CD nosiče. I když se sólové nábytkové prvky od ostatního nábytku často odlišují barevně, tvarově či materiálově, při správném výběru a umístění může netradiční vzájemná kombinace prvků působit živě.
se sólovými kusy odkládacího nábytku většinou nevystačíme, a proto se zde i nadále platí "staronové" obývací stěny. Ve srovnání s předchozími typy jsou však výtvarně strohé, subtilnější a praktičtější. V závislosti od potřeby se dají rozmisťovat do různých sestav na celou výšku místnosti nebo pouze do jejího určité výšky.Odlehčení prostoru se dosahuje použitím nábytku s dvířky z čirého a matovaného skla, aplikací otevřených policových sestav, rámových konstrukcí se vzdušnou ratanovou výplní, alternativním zabudováním svítidel.
drobné nábytkové předměty - stojany na květiny, časopisy, lehké odkládací stolky, poličky na telefon a na knihy a množství jiných nábytkových doplňků. Při jejich výběru je třeba zohlednit vzájemný soulad s ostatním nábytkem a celkovým architektonickým pojetím místnosti. Často jsou právě oni těmi komponenty, které výrazně ovlivňují a zasahují do výsledného stylu a výtvarného působení obývacího pokoje.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.