Obecně platí, že každý typ potahové látky by se měl čistit vlhkým, ne příliš mokrým hadříkem. Dominantním prvkem v každé obývacím pokoji je sedací souprava. Proto tento kus nábytku podléhá mimořádné zátěži. Každý člen domácnosti včetně čtyřnohých miláčků se denně podílí na znečišťování či jiném znehodnocování sedačky. A největší záběr dostává přes svátky, kdy se sejde celá rodina a návštěvy si podávají kliky. O gauč a křesla je potřeba pečovat neustále. Čalounění může rychle ztratit barvu, tvar nebo se jednoduše znehodnotit. Kdo vlastní koženou sedačku, má jednoznačně vyhráno, alespoň co se týká čištění. Jak se však poprat s jinými materiály? Obecně platí, že každý typ potahové látky by se měl čistit vlhkým, ne příliš mokrým hadříkem. Na znečištění, způsobené vylitím nápoje, by se měla použít destilovaná voda s obsahem mýdla pH neutrálního.
Všechny materiály je třeba chránit před přímým slunečním zářením, ale i před příliš suchým vzduchem. Potahové látky jsou citlivé na poškození ostrými předměty, jako jsou zipy nebo spony.
Možností je několik. Například vysavač s mokrým vysáváním, pěnový čistič na čalouněný nábytek nebo voda s trochou pracího prášku. Další alternativou jsou pěnové sprejové čističe s malým kartáčkem. Obvykle stačí pěnu nastříkat, nechat působit a poté setřít vlhkým hadrem.
Na oživení barvy doporučujeme přetřít gauč hadrem, který namočíte do vody s trochou octa. Zároveň tento roztok vyčistí skvrny a látka získá zářivější vzhled.
Odstraňování drobných skvrn je docela jednoduché. Stačí k tomu obyčejný navlhčený hadřík. Pomoci vám mohou i dětské vlhčené ubrousky nebo speciální čisticí přípravky na kůži. Důležité je vědět, že koženou sedačku byste měli minimálně dvakrát ročně nastříkat impregnačním přípravkem. Vyzkoušet můžete i mix octa a lněného oleje v poměru 1: 1. Tento vyzkoušený a osvědčený recept si poradí i se světlou kůží.
Důležitou zásadou je nepoužívat žádné chemické prostředky ani přípravky určené na pravou kůži a už vůbec ne různé kartáče. I v tomto případě postačí hadřík navlhčený v čisté vodě nebo ve slabém roztoku mýdla s neutrálním pH. Eko kůži můžete pravidelně ošetřovat i sprejem, který je speciálně určen na tento materiál. A co se skvrnami od tekutin? Nejprve je musíte rychle vysát papírovou kuchyňskou utěrkou a pak vyčistit vlhkým hadrem. V případě těžko odstranitelných skvrn, jako je inkoust nebo lak na nehty, se raději obraťte na odbornou úklidovou firmu.
Postačí obyčejný led. Inkriminované místo pořádně zchlaďte přitlačením ledové kostky. Potom žvýkačku seškrábněte nehtem. Na závěr potřete lihem.
Polité místo ihned posypte solí. Pohltí vlhkost a částečně i červenou barvu. Vzápětí použijte minerálku, která uvolní špínu z jednotlivých vláken. Přebytečnou tekutinu odsajte papírovou utěrkou. V některých případech se osvědčil i následující způsob. Zatímco ještě víno nezaschlo, použijte na ředění barvy z červeného vína nejdříve bílé víno, až potom čistou vodu. Bílé ředí červené lépe než voda.
Na flek od čerstvé krve rozhodně použijte studenou mýdlovou vodu. U zaschlých skvrn můžete aplikovat citrónový roztok, který připravíte z lžičky citronové šťávy a ze 100 ml vody. Vetřete ho bílým hadrem do skvrny.
Vyčistíte je roztokem saponátu s vodou. Opatrně je vetřete do skvrny a vykartáčujte. Pokud je skvrna od kávy čerstvá, můžete ji nejprve posypat solí a pomalu ji vytřít. Skvrny od kakaa je lepší navlhčit, potom přetřít neředěným saponátem a nakonec vyčistit kartáčem namočeným v saponátovém roztoku
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.