Dětský kolektiv je doslova "rájem" na šíření nejrůznějších infekčních onemocnění. Když se k tomu přidá i sychravé počasí, které k nástupu podzimu a zimy patří, dostává imunitní systém pořádně zabrat a nemoc snadněji propukne.
Imunitní systém člověka se nejvíce rozvíjí v kojeneckém, batolecím, předškolním a školním věku. Každé takové období má své zvláštnosti, a to i v náchylnosti na určité onemocnění. Fungování imunitního systému dítěte je ve velké míře dáno geneticky, ale zásadní roli hraje i způsob života. Základem pro dobře fungující imunitní systém je výživa, pozorná, ale nepříliš přehnaná hygiena v rodině a v kolektivech, v nichž se dítě pohybuje, a také dostatečná fyzická aktivita a psychická pohoda dítěte.
I když se to může zdát nepravděpodobné, jedním z nejdůležitějších orgánů budování imunity jsou střeva. Střevní mikroflóra má zásadní význam pro rozvoj imunitního systému dítěte. K prvnímu osídlení dochází bezprostředně po porodu. Složení naší mikroflóry je ovlivněno kojením a následnou stravou, ve které by neměla chybět prebiotika v podobě vlákniny a probiotika, takzvané dobré bakterie. Ty optimalizují složení střevní mikroflóry, a přispívají tak k obranyschopnosti organismu, a to zejména při zátěži. Probiotika mohou současně pomoci v prevenci průjmů, které mohou postihnout děti při změnách prostředí a ve větších kolektivech. Dobře víte, že přirozené probiotické bakterie jsou obsaženy v kyselo-mléčných výrobcích či v nepasterizovaných ovocných šťávách. Při nedostatečném příjmu z těchto zdrojů lékaři doporučují neotálet s doplňky stravy. Při výběru přípravku je třeba dbát na množství kultur a vhodnou formu podle věku dítěte. Výhodná je kombinace s prebiotiky, která zajišťují optimální prostředí pro růst probiotických kultur.
Také je vám jasné, že svým potomkům byste měli pravidelně do jídelníčku zařazovat i ovoce a zeleninu - potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a stopové prvky, které přispívají ke správnému fungování imunitního systému. Pro mnohé rodiče je však často velký problém přesvědčit děti, aby ovoce či zeleninu jedly každý den. Vhodnou alternativou jsou multivitaminové doplňky na posílení akutní imunity. Výhodné je, když obsahují složky přírodního původu, jako například extrakty z černého bezu nebo šípků. S velmi dobrými výsledky byly na podporu imunity zkoumány i účinky betaglukany.
I u vás se stává, že jakmile je nemocnému dítěti lépe, vrátíte ho zpět do školky nebo školy, protože sami musíte zpět do práce? Nedoléčené dítě však často opět onemocní a celá rodina se tím dostává do jakéhosi začarovaného kruhu. Rodiče by si měli pamatovat, že je lepší vydržet s dítětem doma o něco déle, dokud nebude zcela zdravé a plné sil, než celé martyrium absolvovat za několik dní znovu a častokrát v intenzivnější formě . U dětí, které jsou nemocné více než 6-8 × ročně, je již vhodné vyhledat radu imunologa. Ten zjistí, zda nejde o vážnější poruchu funkce imunitního systému a případně navrhne další postup.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.