Když se rozhodnete stavět a oznámíte tento záměr svému okolí, dostanete pravděpodobně otázku: A máte pozemek? Získat dobrý a kvalitní pozemek je opravdu namáhavé. Nejdříve si musíte ujasnit, kde se bude nacházet dům - na venkově nebo ve městě. Důležitým faktorem je v tomto případě vzdálenost od pracoviště, občanské vybavenosti a ostatních veřejných i soukromých zařízení, které jednotliví členové rodiny navštěvují. Vždyť i ten nejkrásnější pozemek s úžasným domem se stane časem přítěží, pokud strávíte většinu dne na cestě. I v případě, že jste plně motorizovaná rodina, zjistěte si nejbližší zastávku městské nebo příměstské dopravy. Určitě někdy nastane situace, kdy se ocitnete bez auta, a strávit hodinu chůzí k nejbližší zastávce není nic příjemné.
je čas popřemýšlet o velikosti tak domu, tak pozemku. V současnosti hrají při výběru pozemku největší roli peníze, a tak lidé často kupují pozemky minimálních rozměrů. Je však zamyslet, zda se bydlení v rodinném domku, kolem kterého je asi tak metrový pás zelené plochy, shoduje s vašimi představami o samostatném, ničím a nikým nerušeném bydlení. Stačí, když se projdete po nově vzniklých satelitních čtvrtích na okrajích větších měst, a hned budete vědět, o čem je řeč.
Pojďme však dál. Máte lokalitu a víte přibližnou velikost pozemku. Je čas zaměřit se na charakter a vlastnosti parcely. Takže rovinatý nebo svahovitý? Každý typ má své výhody i nevýhody.Rovinatý pozemek je vhodnější pro rodiny s dětmi a seniory, kteří touží po přízemním bungalovu.Svažitý terén vyžaduje poměrně drahý individuální projekt od kvalitního architekta. Na druhé straně však poskytuje ideální prostor na podsklepení stavby, jakož i na zajímavou architekturu objektu. Velmi důležitými parametry pozemku jsou orientace na světové strany a směr převládajících větrů. Mezi výhodné orientace patří jižní a jihozápadní parcely v prostředí bez velkých nárazových studených větrů, případně i na mírném svahu. Taková výhodná orientace spolu s kvalitní dispozicí domu vám může ušetřit množství nákladů na vytápění a provoz domu. Navíc, pokud si zjistíte převládající směr větrů, nepřekvapí vás ani nepříjemný zápach z nedaleké továrny.
I když se to na první pohled nebude zdát, složení základové půdy a přítomnost, respektive nepřítomnost podzemní vody vám také ovlivní finance vložené do stavby a komfort při bydlení. Nedostatečně únosná půda, navíc s vysokou hladinou podzemní vody vám náklady na dům podstatně zvýší, protože budete potřebovat speciální založení. Pokud chcete zjistit, na čem jste, nemusíte hned organizovat geologický průzkum. Na začátek stačí, když se projdete po okolí a promluvíte se s majiteli sousedních pozemků. Pokud neměli problémy se zakládáním, je pravděpodobné, že je nebudete mít ani vy.
Není na škodu všímat si vedle lokality a velikosti pozemku i jeho tvar. I když rozloha pozemku může být velká, co s ním, pokud jeho tvar neodpovídá našim představám, respektive dům, který bychom chtěli, se tam nedá umístit. Nejvýhodnější tvar pozemku na samostatně stojící rodinný dům je obdélník, jehož jedna strana orientovaná k přístupové komunikaci má optimální délku 18 m, což dovoluje postavit dům například o šířce 10 m a garáží vedle. Optimální poměr stran obdélníkového půdorysu pozemku je 2: 3. Nevhodné jsou parcely užší než 15 m. Na ty sice umístěte samostatně stojící rodinný dům o šířce 10 m s vjezdem pro jedno vozidlo a s malým odstupem od sousedů, ale určitě budete omezení v dispozičním řešení, protože při této malé šířce do fasád ze stran sousedů můžete dát pouze záchodové okénko. Určitě neuděláte chybu, pokud při šířce pozemku budete počítat s rozvojem do budoucna, vždyť co když si koupíte dvě auta? Ani při nevýhodném tvaru parcely nemusíte být zoufalí, když vás zklame typový projekt, zkušený architekt dokáže vytěžit maximum i z této situace.
Už při výběru parcely na výstavbu rodinného domu je třeba věnovat pozornost jeho vhodnému umístění na pozemku a zároveň i využití pozemku kolem domu. Dobrá poloha objektu, vzdálenosti a funkční propojení mezi domem a vedlejšími objekty i zařízeními zajistí bezproblémové optické a praktické začlenění stavby do okolního prostředí i efektivní využití pozemku. I v případě, že váš pozemek neodpovídá ideálním představám, pomůžete si správným umístěním domu, garáže nebo zahradního domku, které mohou sloužit jako určitá bariéra nebo filtr proti nežádoucím vlivům. Z hlediska přístupu do domu je vhodnější, aby byl dům situován co nejblíže k ulici. Pokud je ulice frekventovaná, je lepší osadit dům do odlehlejší části pozemku a vybudovat k němu přístupovou komunikaci. V jistých případech uliční čáru i maximální výšku nového objektu stanovuje územní plán, který je třeba respektovat. Na úzké a menší pozemky je vhodná řadová zástavba.
Při výběru pozemku je důležité napojení na komunikace a inženýrské sítě (voda, elektřina, kanalizace, plyn, telefon, kabelový televizní rozvod apod..). Pokud jsou inženýrské sítě přivedeny k hranici pozemku, výrazně zvyšují jeho cenu. Jejich dodatečné přivedení až k pozemku je nákladné, problematické a finančně náročné, proto si zjistěte, zda se v dané lokalitě nacházejí a jaké jsou možnosti jejich napojení (kapacita sítí může být předimenzovaná, v důsledku čehož napojení není možné - informace vám poskytne stavební, případně obecní úřad nebo správci daných sítí). Chybějící rozvody inženýrských sítí vás od koupě pozemku nemusí odradit, ale mohou ovlivnit cenu pozemku, protože investice do stavby budou vyšší. Nepříjemné může být, pokud se některé sítě v dané lokalitě vůbec nenacházejí. Například pokud není v obci rozvod plynu, to ještě nevadí, lze jej nahradit jinými zdroji, případně speciálními plynovými nádržemi na jeho uskladnění. Pokud v daném místě není veřejná kanalizace, lze ji nahradit kanalizační nádrží, žumpou nebo čističkou odpadních vod. Ve městech to však není až tak jednoduché. Voda a elektřina jsou nejdůležitější. Pokud neexistuje veřejný vodovod, řešením je vlastní studna (důležitý je rozbor kvality vody), bez elektřiny ani nemůžete začít stavět. V úvahu je třeba brát i stavební hledisko a myslet na dobrý přístup nákladních aut a stavebních strojů.
Výběr vašich nových sousedů asi neovlivníte. Pozor si však dávejte na plánovanou výstavbu v blízkosti vašeho pozemku. Je dobré, pokud ještě před koupí navštívíte místní úřad a vyžádáte si informace o plánovaných stavebních aktivitách, aby se vám nestalo, že do pěti let budete mít pod okny dálnici. Pokud však chcete mít dobré sousedské vztahy, berte ohled na vaše sousedy již během plánování a výstavby vašeho rodinného domu. Zamyslete se nad tím, co by vám vadilo, kdybyste byli na jejich místě, a nesnažte se prosazovat vaše požadavky stůj co stůj. Vždyť dobře vycházet se sousedy je k nezaplacení.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.