Stavba hliněného domu není finančně náročná

Datum článku: 2. 10. 2018

Stavíte dům a řešíte otázku volby materiálu? V současnosti se opět začínáme chovat ekologicky, ale ekonomická stránka nás také musí a určitě zajímá. Proto se do popředí derou přírodní materiály našich předků, ale v novém pojetí. Při stavbě domu je zajímavým stavebním materiálem hlína. Prozradíme vám o ní, co jste možná nevěděli.

stavba domu, hliněný dům

Hlína jako kreativní materiál

Toužíte jen po neobyčejném domě a chceta dát prostor fantazii? Vyberte si hliněný dům! Hliněné domy vám v tomto směru nabízejí neomezené možnosti, protože jejich půdorysy mají opravdu různorodé podoby.

Hliněné domy nejsou pouze z hlíny

Možná budete trošku zklamaní, ale hliněné domy nejsou pouze z hlíny. Ať je dům jakkoli ekologický, potřebujete, aby vám v něm bylo příjemně teplo a právě kvůli chladnějším měsícům, které zažíváme i u nás, se do hlíny často přimíchává i cement. Občas se do hlíny přimíchává i sláma. Nikdy se však nepřidává do zcela spodní vrstvy a její role je pouze odlehčující. Sláma je také velice ekologický materiál a je skvělé vědět, že se nemusíte rozhodnout primárně pro dům z jednoho materiálu, ale že je možné je kombinovat.

Vyhřátí hliněného domu

Začneme tím, že tento ekologický dům je finančně nenáročný a s výstavbou klasického domu se nemůže ani srovnávat. Vyhřát takový dům už tak snadné není. Pokud ho však již vyhřejete, můžete si být jisti, že absolutně dokonale v sobě udrží teplo, čili zima vám rozhodně nebude. Tepelná izolace je na jednotku. Je výhodnější nestavět ho během podzimu, ale například na jaře, protože pak ho čekají letní měsíce a může se "vyhřívat". U přírodních materiálů je totiž potřeba, řídit se zákony přírody.

Kam pro hlínu

Velkou výhodou hliněných domů je to, že pro jejich základní materiál opravdu nemusíte chodit daleko. Můžete použít i tu hlínu, která se nachází na místě stavby, čili finanční zátěž za nákup materiálu zcela odpadá. Po postavení hliněného domu se ještě omítne hliněnou omítkou, ale tloušťka stěny vás možná překvapí. Stěna musí být výrazně tlustší než u klasického domu, je to okolo 50 cm.

Nepotřebujete dělníky

Ke stavbě nepotřebujete dělníky, ale rádce. Jedním z dalších benefitů hliněných domů je, že při stavbě nepotřebujete velký počet lidí a dělníků, potřebujete však jednoho odborníka, který vám bude radit.

Na závěr

Hliněné domy lze jen a jen doporučit. A to nejen pro jejich šetrnost k životnímu prostředí, ale také protože udrží teplo a postarají se i o perfektní zvukovou izolaci.

Autor: Martina Dvořáková