Stání pro auto rychle a bezúdržbově

Datum článku: 26. 10. 2017

Nemáte garáž a rozhodli jste se pro jednodušší variantu, přístřešek pro auto? Určitě to není špatný nápad, který alespoň částečně ochrání vaše auto před zevními vlivy počasí. Navíc jeho stavba je mnohem jednodušší a rychlejší, že stavba garáže. A nepotřebujete ani stavební povolení.

auto, stání pro auto, přístřešek

Výběr vzhledu

Pokud si vybíráte dlažbu na parkoviště, orientujte se na tmavé odstíny. Na bledých velmi rychle postřehnete tmavé šmouhy od pneumatik i bez drsného brzdění. Nejčastěji se používá beton. Disponuje množstvím tvarů, vyhotovení i barevných variant. Dokonce celkem obstojně imituje přírodní kámen. Negativem je vysoká míra nasákavosti. Proto nepočítejte s pěkným zatravněním, ani pokud použijete betonové zatravňovací dlaždice. Přírodní kámen má ještě vyšší životnost a jeho nasákavost je přímo úměrná vlastnostem konkrétního kamene. Používá se i zámková nebo vymývána dlažba. Asi nejméně nákladnou záležitostí bude štěrková plocha a říční kamenivo. Například vedle trávníku působí přirozeněji než beton a kdykoliv můžete tento stavební materiál vyměnit nebo doplnit.

Přírodní zatravňování

Milovníky zeleně potěší zatravňovací deska z plastu namísto betonu. Míra ozelenění se pohybuje až na úrovni 95 procent. Přičemž u betonu je to kolem 25 procent právě díky snížené vláze. Příprava podkladu pod desku se neliší od dlažby. Stačí odkopat zeminu, zhutnit podklad, přidat drcený štěrk. Beton se nepoužívá, pouze povrchová štěrková drť s frakcí čtyři až osm milimetrů, na kterou se klade zatravňovací deska, která se vysype se hlínou. Pak stačí už jen vysadit trávu.

Různorodé konstrukce

Pokud tvoříte stání u víkendové chaty, obejdete se i bez přístřešku. Pokud budujete alternativu dlouhodobého parkování u domu, zastřešení by mělo být jeho součástí. Nejen s praktickou, ale také s estetickou hodnotou. Nejdominantnějším prvkem přístřešku je střecha. Používá se klasická sedlová nebo valbová, která se od sedlové liší použitím dalších dvou trojúhelníkových ploch. Tím dostává zajímavější vzhled. Dalším typem je pultová - šikmá střecha. Vhodná je nejen do volného prostoru, ale i na zúžená místa, pokud chcete mít přístřešek těsně u domu. Jednou stranou se střecha může upínat přímo na pevnou stavbu. Přístřešek lze zastřešit klasickým asfaltovým šindelem, taškou, plechem nebo sklem.

Klasika a moderna

Klasickým materiálem na stavbu přístřešků je stále dřevo. Jde o tradiční prvek, který se hodí k moderním i starším domům. Pokud zvolíte kvalitního výrobce a kvalitní materiály, péče se omezí na natírání přibližně jednou za pět až deset let. Pokud je povrchová úprava ve vaší režii, sáhněte po exteriérových olejích. Laky a lazury na dřevo obvykle opadávají a při přelakování je třeba opětovné přebroušení povrchu. Mezi mimořádně pevné a odolné materiály patří moderně působící galvanizovaná ocel a hliník, přístřešky z nich jsou prakticky bezúdržbové.

Autor: Lenka Kostková