bere při jejich posuzování v úvahu tzv.. celkový životní cyklus stavebních materiálů od těžby surovin a míry jejich obnovitelnosti přes jejich zpracování, výrobu a přepravu, obsah problematických složek a chování během užívání až po odstraňování a recyklaci.Ekologická bilance stavebních materiálů poskytuje přehled o jejich pozitivních a negativních dopadech na životní prostředí. Přesné vymezení ekologických a neekologických stavebních materiálů je prakticky nemožné, protože každý materiál má jisté přednosti i nedostatky. Proto se stavební materiály posuzují na základě souhrnu kvalitativních vlastností a charakteristik.Výsledkem je zařazení stavebního materiálu do jedné ze tří ekologických skupin: přijatelné, méně přijatelné nebo nepřijatelné.
a tedy zároveň neekologické se označují materiály, které sestávají z hmot výrazně ohrožujících lidské zdraví. Po dlouhodobých zkušenostech s používáním novodobých materiálů se mnohé škodlivé materiály v uplynulém období ze stavebního procesu vyloučili (azbest, cihly z radioaktivního červeného kalu, tvarovky z vysokopecní strusky, dřevotřískové desky s vysokým podílem formaldehydu atd..). Mnohé stavební materiály jsou však vyrobeny z látek, jejichž působení ještě není dostatečně známé a ověřené nebo jejich škodlivost může překračovat jistou hranici tolerance. V současnosti se ve vyšší míře než v minulosti projevuje snaha vyloučit ze stavebního procesu materiály a výrobky s negativním účinkem na lidský organismus. Na základě této skutečnosti je jistým módním trendům mnoha výrobců označovat nimi produkované stavební materiály a výrobky za ekologické ve snaze zlepšit si společenský kredit a zvýšit prodejnost svých produktů.V praxi je však skutečná ekologičnost jejich produktů v komplexním hodnocení sporná.Posuzování ekologických vlastností stavebních výrobků je podstatně složitější a komplexnější.Otázku jejich ekologické kvality nelze zužovat pouze na problematiku zdravotní nezávadnosti přesto, že je nepochybně základním požadavkem kladeným na stavební materiály ovlivňující kvalitu vnitřního klimatu.
Specializované zahraniční instituty a zkušebny stavebních produktů chápou stavebně ekologické posuzování materiálů jako komplexní analýzu všech aspektů ovlivňujících charakteristiku stavebních výrobků ve fázi těžby, výroby, výstavby, užívání, demolice a likvidace budovy. Při komplexním posuzování stavebně biologických a stavebně-ekologických vlastností stavebních materiálů a výrobků se zohlední tyto aspekty (tvořící tzv.. ekologickou bilanci stavebních materiálů a výrobků):
Po pečlivém zvážení požadavků kladených na stavební materiály a prvky je zřejmé, že prakticky neexistuje ideální stavební materiál, který by do důsledků splňoval všechny zmíněné požadavky.Tento stav je v podstatě zcela přirozený, protože stavební dílo je souhrnem konstrukcí v nejrůznějších kombinacích stavebních materiálů a prvků, které jsou skloubeny do funkčního a harmonického celku. Při výběru materiálů a prvků tvořících budovu se upřednostňují takové, které jsou schopny svými materiálovými vlastnostmi plnit určené funkce. Každý materiál je však schopen plnit jen jistou omezenou škálu funkcí, například pevné materiály s vysokou objemovou hmotností (betonové tvarovky, cihelné bloky) plní funkci nosné konstrukce, v důsledku vysoké tepelné vodivosti mají však nízké tepelně izolační vlastnosti. Porézní materiály s malou objemovou hmotností (minerální vlna, celulózová vlákna, polystyren) mají nízkou hodnotu tepelné vodivosti, proto jsou vhodné na tepelnou izolaci masivních stěn. Na druhé straně jsou jejich pevnostní charakteristiky minimální a nevhodné na budování nosných konstrukcí. Každý materiál má své přednosti i nedostatky a předpokladem vytvoření budovy s požadovanými kvalitami je cílevědomý výběr materiálů v závislosti na vhodnosti nebo nevhodnosti jejich konkrétního uplatnění. Uvedené pravidlo platí i při výběru produktů určených pro konkrétní funkci, například na tepelnou izolaci.
izolační materiály vyrobené s minimální energetickou náročností podle možností z místních obnovitelných zdrojů. Tato kritéria splňují například tepelné izolace na bázi recyklované celulózy, dřevních vláken, lnu, ovčí vlny a podobně, přičemž nevznikají problémy ani s jejich pozdější recyklací. Doporučuje se tedy hledat takové konstrukční řešení domu, které umožní uplatnění těchto materiálů, a vyhýbat se používání ekologicky problematických pěnových syntetických materiálů, jako například polystyrenu nebo polyuretanu vyráběných při vysoké energetické náročnosti na bázi ropy jako dovážené a neobnovitelné suroviny. Navíc je sporná i jejich recyklace. O jejich použití je však vhodné uvažovat (pokud se nevyvinou jiné, vhodnější materiály) v částech stavby zatěžovaných vlhkostí (například tepelná izolace obvodových stěn suterénu), protože v tomto případě se přírodní izolační materiály pro nízkou odolnost proti vlhkosti nemohou použít. V současnosti je na základě dlouhodobého vývoje a zkušeností na trhu (zejména v zahraničí) dostatečně široká škála stavebních materiálů a produktů, jejichž použitím lze realizovat ze stavebně-ekologického hlediska ideální dům, tedy ekologický dům v pravém slova smyslu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.