Byt je součástí nějakého domu, o který se zpravidla někdo stará. Mít byt, to znamená z práce přijít domů, otevřít si dveře a být v malém světe, který si tvoříme sami. Byt je jen malou částí domu. Sdílíte ho s cizími lidmi. Pokud se soused rozhodne klepat řízky, přes stěny bytu se tato akustická informace dostane i k vám. Na druhé straně byt, znamená většinou kompaktnější útvar, který se uklízí asi přece jen lehčejí, než rodinný dům.
Rodinný dům je celek, který vyžaduje více údržby, protože je celý váš. Na oplátku vám ale nabízí soukromí, venkovní posezení a spoustu dalších výhod.
Těžko říct. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Dá se říci, že byt je asi častější volbou lidí s nižším příjmem. Prosím, neberte to doslovně - víme, že byt může stát i desítky milionů, takže ne každý byt je pro chudé. Ale dá se vyzorovat, že mnoho lidí, kteří mají byt se po zlepšení finanční situace dere z bytu pryč, do rodinného domu. Pocit, že jsou ve vlastním, že mají svůj mikrosvět, to vše byt asi zcela neumožní. Byty se častěji stavějí ve větších městech. Ten, kdo se pohybuje například v centru Prahy, ocení tu i byt. Jakkoliv to může být byt se špatným odhlučněním (tramvaje, ruch ...), je to byt v blízkosti. Po ruce je všechno. Školy, zábava, kina, obchody, a pokud je potřeba, dá se vše projít i pěšky a není třeba mít nestále auto k dispozici. Byt však znamená i potíže hlavně s domem, ve kterém se nachází. Sousedé se často neumí dohodnout a to může komplikovat život. Například se namontuje elektronický vrátný a penzisté začnou zamykat vchod, protože se po domě potloukají podivná individua. (Ty ale starší lidé ochotně vpustí, stačí když zakřičí "Pošta!"). Pak už vrátný nefunguje. Nebo soused kouřící na balkoně ... A mnoho jiných maličkostí diskvalifikuje byt ve srovnání s rodinným domem.
Je v podstatě jasné, že neexistuje nějaká univerzální odpověď. Souhrnně se dá říci, že je to celé "o ceně". To znamená, že pokud bychom měli k dispozici ideální rozpočet, takový, který nemá dno, pravděpodobně zvítězí dům. Ale to již také nemusí být pravda, protože hodně bohatých a extrémně zaměstnaných lidí raději volí luxusní byty, o které se nemusí díky své pracovní vytíženosti tolik starat.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.