Jeho povinností je sníh uklidit, a to na vlastní náklady. Při nesplnění povinnosti může majitel objektu dostat pokutu. Na střeše či sněhových detektorech proto nevyplatí šetřit. V případě, že majitel upřednostní levnější a podomácku vyrobené zábrany, může za to draze zaplatit. V případě úrazů a škod na cizím majetku se výše odškodnění může vyšplhat velmi vysoko.
Střechám třeba v zimním období věnovat dostatečnou pozornost. Aby se předešlo možným poruchám způsobeným extrémním sněhovým zatížením, je důležité dodržovat zásady správného návrhu a realizace střech. Při návrhu je třeba přihlížet k poloze objektu, tvaru střech a celkové provozu v objektu.Jiný je návrh střechy v horských oblastech, kde může být dovolen skluz sněhu (je však třeba upravit provoz kolem objektu) a jiný je návrh v zastavěném území, kde padající sníh může ohrozit chodce a dopravu. Předejít škodám, které může způsobit sníh, je možné prostřednictvím protisněhové ochrany. Tu podle normy ČSN 73 1901 Navrhování střech navrhuje projektant. Určit zatížení střechy sněhem lze prostřednictvím map sněhových oblastí, kde je pro každou oblast určená odpovídající hodnota zjištěná na základě dlouholetých výpočtů. Na většině území dosahuje zatížení vlivem váhy hodnoty nad 100 kg/m2, v horských oblastech je hodnota zatížení 200 kg/m2.
Protisněhová ochrana je nezbytnou součástí šikmých střech. Podle vyhlášky ministerstva životního prostředí č.. 532/2002 musí mít šikmá střecha stavby se sklonem střešních rovin strmějším než 25 ° zachytávač sesouvajícího sněhu. V současnosti existuje několik druhů sněhových zachytávačů. Osvědčily se zejména zábrany umístěné a rovnoměrně rozloženy po celém povrchu střechy. Vhodné je kombinovat liniové sněholamy s bodovými, které tvoří protisněhové tašky a háky. Liniové zachytávače sněhu mohou v některých případech vytvářet velké návaly sněhu, které mohou přetížit lokálně krytinu a následně ji i poškodit. Důraz je třeba klást zejména na místa s největším rizikem poškození (střešní okna, vikýře apod..). V případě, že sněholamy na střechu neumístíme, může sesouvající sníh poškodit střešní prostupy, strhnout střešní žlaby či poškodit střešní krytinu u okapu. Doporučuje se také upevnění žlabů a svodů dimenzovat na hmotnost sněhu. V případě, že je střecha nesprávně konstrukčně řešena, může při velkém množství sněhu a jeho hromadění na okrajích střechy docházet k zatékání vody do vnitřních prostor.
Ploché střechy jsou z hlediska sněhové zábrany a padání sněhu ze střechy, bezproblémové. Díky nízkému sklonu těchto střech je hrozba menší, dokonce minimální. Na druhé straně, u plochých střech se zvyšuje zejména riziko propadu v důsledku sněhové zátěže, případně zatečení střechy při tání sněhu na jaře. Pokud se však navrhne vhodný tvar střechy bez vysokých atik a střešních nástaveb, pak je omezena i výška sněhové vrstvy na plochých střechách. Těmito opatřeními bráníme ukládání sněhu na ploché střeše.
Především před a po zimním období je třeba ploché střeše věnovat náležitou pozornost. Střídavým táním sněhu přes den a jeho zamrzáním v průběhu noci totiž dochází ke vzniku ledové masy. Při jejím pohybu mohou vzniknout na ploché střeše lokální poruchy, které je třeba v pravý čas odstranit a zabránit tak zatékání. V případě, že sníh přece střechu poškodí, je nutné projít k okamžité rekonstrukci. Na opravu ploché střechy lze použít asfaltové pásy, plastové fólie a hydroizolační fólie na bázi kopolymerů, polyolefinů a asfaltů. Vhodnými materiály na rekonstrukci plochých střech jsou modifikované asfaltové pásy s hřebenovým profilem. Jejich výhodou je možnost opracování v náročnějších klimatických podmínkách, ale i nižší spotřebou plynu a vyšší úsporou času při natavení v porovnání se standardními pásy s hladkým spodním povrchem. Rekonstruovat plochou střechu však lze i prostřednictvím termoplastických fólií. Při kladení fólií nelze zapomínat na zásadu oddělení fólie od ostatních vrstev geotextilií a zabránění její styku s asfaltovými pásy či polystyrenem. Na účinky sněhu však třeba pamatovat již před samotnou realizací střechy. Vyšší počáteční náklady na protisněhové opatření se vám v budoucnu určitě vrátí.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.